Bratislava  12. septembra 2018 (HSP/Foto: SITA-Diana Černáková)
 
Napriek všetkým mojím výhradám voči Jeanovi-Claudovi Junckerovi konštatujem, že Európska únia je dnes v lepšom stave, ako bola pri jeho nástupe – hodnotil posledný Junckerov prejav z pozície predsedu Európskej komisie k stavu Európskej únie predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

Na snímke Richard Sulík

Líder liberálov však kritizoval Junckera za niektoré pasáže. „Napriek tomu, že niekoľkokrát spomenul jednotu Európy ako nevyhnutnú pre ďalšie jej fungovanie, opak je pravdou. Vo viacerých krajinách, aj ako reakcia aj na Junckera, boli zvolené k EÚ kritické vlády alebo posilnili k EÚ kritické strany. Nehovoriac o brexite, kde Juncker ani prstom nepohol, aby Veľkú Britániu udržal v EÚ. Od jednotnej Európy sme dnes viac vzdialení ako pred štyrmi rokmi,“ tvrdí R. Sulík.
Predseda SaS pripomenul aj tému migrantov. „Je síce pravda, že ich počet klesol, no to nie je ako s horúčkou, že ak tá poklesne, zmiznú problémy. Tu sa problémy akumulujú. Ak sú problémy obrovské, lebo do krajiny prišlo milión ľudí z úplne iného kultúrneho okruhu a nasledujúci rok počet migrantov poklesne o 80 %, tak rozhodne nekleslo množstvo problémov o 80 %, ale stúplo o 20 %,“ povedal R. Sulík a doplnil: „Junckerove návrhy v oblasti azylu sú neprijateľné. Juncker sa vyhol pomenovaniu týchto návrhov, no ide o Dublin 4, ktorý obsahuje povinné kvóty a pri ich nenaplnení pokutu 250-tisíc eur za každého neodobratého migranta. Z tohto pohľadu – najvyšší čas, že tento pán na čele Komisie končí, lebo by napáchal ešte veľa zla.“
Poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus Junckerovu výzvu na solidaritu s Írskom, ale aj slová o blízkom partnerstve s Veľkou Britániou číta tak, „že nás Jean Claude Juncker pripravuje na tvrdý brexit. Dá sa totiž očakávať, že dnes si je už sám vedomý, že snaha o nájdenie kompromisu akceptovateľného rovnako členskými štátmi EÚ aj Britániou sa pravdepodobne nepodarí.“
„Je zvláštne, že Jean Claude Juncker štyri roky vyzýva na jednotu a hľadanie kompromisov a na sklonku svojho mandátu si sám protirečí návrhom na zrušenie práva veta okrem iného v takých vážnych témach, ako je azyl, migrácia či dane. To musí zostať pre Slovensko neprijateľným,“ dodal Martin Klus.
 
Príspevok Sulík: Junckerove návrhy v oblasti azylu sú neprijateľné zobrazený najskôr Hlavné správy.