Bratislava 23. mája 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Pravicoví politici, ktorí majú blízko ku ekonomickým témam – bývalý minister financií Ivan Mikloš a šéf strany SaS Richard Sulík – sa sporia o to, ako by malo vyzerať odstraňovanie dlhov v Európskej únii

Na snímke Richard Sulík a Ivan Mikloš

Zatiaľ čo Ivan Mikloš je toho názoru, že dlhy krajín je potrebné spojiť  – “federalizovať” a následne spoločne splácať, Richard Sulík ma iný názor a uviedol, že federalizácia by nesplnila pôvodný cieľ, aby prinútila veľké krajiny k prísnejšej fiškálnej politike, popisuje vo svojom komentári.

Sulík reagoval na to, že Ivan Mikloš nedávno súhlasil s návrhom Dalibora Roháča, ekonomického experta strany Spolu, výrazne navýšiť dlh Slovenska v súvislosti s tzv. “federalizáciou“ dlhou európskych krajín.

“Konkrétne to znamená, že sa dlhy všetkých štátov dajú na jednu kopu a tie budeme splácať spoločne,” vysvetľuje Richard Sulík.

Dodal, že pre Slovensko by to v konečnom dôsledku znamenalo zvýšenie dlhu o 25, prípadne o 40 miliárd eur, to je 5-tisíc, prípadne 8-tisíc eur na každého Slováka. “A to preto, že by sme de facto prebrali dlhy starých členských krajín EÚ.” Podľa Sulíka ide o naivný a nefunkčný návrh.

Mikloš pritom tvrdí, že keď sa staré dlhy federalizujú, staré členské krajiny začnú dodržiavať pravidlá.

Sulík s tým zásadne nesúhlasí: “Neviem, kde sa berie toľko naivity v Ivanovi Miklošovi, no realita je presne opačná – dlhy by rástli ešte rýchlejšie.”

Upozornil tiež, že doteraz platilo maastrichtské kritérium, že deficit nesmie byť vyšší ako 3 percentá HDP. Sulík dodal, že kritérium bolo porušené členskými štátmi “viac ako 150-krát, no ani raz nebola udelená pokuta”.

“Figu borovú by začali. V robení dlhov by pokračovali a o pár desiatok rokov by si našli iných užitočných idiotov, ktorí by blúznili o federalizácii dlhu,” vysvetlil.

Ťažká logická chyba sa podľa Sulíka podarila Miklošovi pri tvrdení, že problémom je súčasná úroveň dlhu. “No ani omylom. Dlhy sú síce veľmi vysoké (Taliansko 136 percent, Francúzsko a Španielsko 100 percent HDP), ale základná úroková sadzba je nula,” zdôraznil.

“Štáty majú teda veľa dlhov, ale platia za ne veľmi nízke úroky, čím ECB, ktorá nulovú úrokovú sadzbu stanovila, sanuje rozpočty členských štátov EÚ. U niektorých ani to nestačí, lebo tvoria nové a nové dlhy. Nie, existujúce dlhy nie sú problém, problém je zadlžovanie každým rokom nanovo,” upozoril.

Sulík tiež dodal, že navrhovaná federalizácia dlhov je tak-či-onak politicky nepriechodná “lebo žiaden zodpovedný politik nebude súhlasiť s tým, aby svojej krajine naparil x miliárd nových dlhov (aby niektoré staré členské krajiny mohli v robení dlhov pokračovať). Toto chápe aj Mikloš.”

Ivan Mikloš by však podľa Sulíka nemal problém každému občanovi Slovenska napariť 5- či 8-tisíc eur nových dlhov…

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj