Bratislava 11. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Predseda opozičnej SaS Richard Sulík zvolal na pondelok (15. 10.) okrúhly stôl k téme voľby ústavných sudcov. Pozval zástupcov hnutí OĽaNO, Sme rodina a strany Spolu – občianska demokracia

Na snímke predseda SaS Richard Sulík

„K voľbe ústavných sudcov pristupujeme mimoriadne zodpovedne, keďže Ústavný súd SR považujeme za kľúčovú inštitúciu demokratickej spoločnosti. Má chrániť základné práva a slobody občanov, má rozhodujúce slovo pri sporoch, ktorých povaha sa týka ústavných princípov a pravidiel. Kvalita práce ústavného súdu závisí od kvality ústavných sudcov,“ povedal Sulík.
Šéf liberálov pozval opozičných kolegov s cieľom hľadať a nájsť prienik návrhov k voľbe ústavných sudcov. “Pozval som predsedu a právneho experta z každej zo zúčastnených strán,“ dodal.
Opozičné strany sa v uplynulých dňoch stretli aj s ministrom spravodlivosti Gáborom Gálom (Most-Híd), ktorému predniesli svoje požiadavky k návrhu zákona o zmene voľby ústavných sudcov.
Zmenu Ústavy SR a s ňou súvisiace nové pravidlá výberu kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR posunul parlament do druhého čítania v septembri. Na definitívne schválenie bude koalícia potrebovať aj hlasy aspoň časti opozície, tá však považuje navrhované zmeny za kozmetické.
Poslanci môžu prichádzať so zmenami, ktoré by do noviel chceli zapracovať. Parlament by mal o zmenách rozhodovať na októbrovej schôdzi. Už čoskoro by tiež mal voliť kandidátov na ústavných sudcov. Deviatim z 13 ústavných sudcov sa totiž vo februári 2019 končí funkčné obdobie.
 
Príspevok Sulík iniciuje opozičné stretnutie k voľbe ústavných sudcov zobrazený najskôr Hlavné správy.