Bratislava 5. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, SITA/Braňo Bibel)
 
Líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík je pripravený prevziať zodpovednosť za Slovenskú republiku. „Som si vedomý toho, že je to strašne otrepané a hovoria to všetci

Na snímke Mikuláš Dzurinda

Na druhej strane, som v politike desať rokov a myslím si, že je dostatočne známe, že som sa za funkciami nikdy strašne netriasol. Ale keď sa teraz pozriem na krajinu, v ktorej žijem, na ktorej mi záleží, tak Smer-SD treba nahradiť,“ povedal to Sulík v rozhovore pre agentúru SITA s tým, že v Smere-SD sa už zbavili všetkých dobrých nápadov a „všetci ešte ako tak použiteľní ľudia im utekajú“.
Podľa neho strana, ktorá môže zodpovednosť za krajinu prevziať potrebuje niekoľko faktorov, ktoré nie sú zastupiteľné medzi sebou.
„Potrebujete ľudí, program, zázemie, financovanie kampane, skúsenosti. A strana, ktorá existuje rok, bude mať ťažko dostatočné množstvo skúseností. Pamätám si rok 2010, keď sme mali rok. Dnes SaS je najskúsenejšia strana a máme plné odhodlanie, a preto my sme tí, ktorí sú teraz na rane, od ktorých sa to očakáva. Je to pre nás záväzok nesklamať,“ vyhlásil.
Podľa neho ak má vzniknúť slušná vláda, musí ju spraviť SaS a Sulík je na to pripravený a bude sa tomu osobne venovať.
Na otázku, či by v prípade úspechu zotrval ako predseda vlády aj ako líder strany SaS, uviedol, že chápe, že keď chce strana prežiť, fungovať dlhšie ako jej zakladateľ a keď nechce zaniknúť aj s jej zakladateľom, tak musí dôjsť k „mierovej výmene predsedu“.
„To bez pochyby, ale teraz sú pred nami voľby do NR SR a tam, naopak, je dôležité, aby bola strana zjednotená, aby mal predseda silný mandát, a preto som aj na našej programovej konferencii oznámil, že budem opätovne kandidovať na predsedu strany. Čo bude po voľbách, o tom budem včas informovať,“ vyhlásil a dodal, že momentálne nie je žiadna takáto úvaha na stole.
 
Oddelenie funkcie predsedu strany a premiéra je na škodu
Premiér Peter Pellegrini je kultivovanejší ako jeho predchodca Robert Fico (obaja Smer-SD), ale množstvo jeho rozhodnutí pripomína práve Fica. V rozhovore pre TASR to povedal líder opozičnej SaS Richard Sulík.
“To, že je oddelená funkcia predsedu strany a vlády, je podľa mňa na škodu. Majú medzi sebou trenice, malo by to byť spojené. Takto premiér nemá skutočné rozhodovacie právomoci,” myslí si Sulík.

Na snímke predseda strany SaS Richard Sulík

Pellegrini podľa jeho slov nemá priestor na rozhodovanie, aký mal Robert Fico. “On mu témy vnucuje a Pellegrini nemá silu povedať nie. Nemá silu urobiť poriadok s Andrejom Dankom (SNS), ktorý skáče celej koalícii po hlave. Ale to je ich problém,” odkázal Sulík.
Oddelený post predsedu vlády a šéfa najsilnejšej strany bol aj za vlády Ivety Radičovej, ktorej bola SaS súčasťou. Práve liberáli túto vládu položili. “Mne osobne trvalo rok, kým som pochopil, že pre Mikuláša Dzurindu je síce Robert Fico súper, ale najväčšími nepriateľmi sme my. Išiel po nás ako po údenom. Takto sa nedá rozumne vládnuť,” dodal Sulík.
 
Príspevok Sulík: Dzurinda išiel po nás ako po údenom zobrazený najskôr Hlavné správy.