Bratislava 25. júna 2018 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Liberálny euroskeptik Richard Sulík vo svojom blogu hodnotí politiku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v súvislosti so začínajúcou vládnou krízou v Nemecku. Uviedol, že riešenie, ktoré navrhuje kancelárka je “nezmyselné”.

Na snímke zľava podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová, predseda SaS Richard Sulík a podpredseda SaS Ľubomír Galko

“Má byť migrantom, ktorým Nemecko odmietlo udeliť azyl, umožnený opätovný vstup do Nemecka? Má byť migrantom, ktorí požiadali o azyl v inej krajine, umožnený vstup do Nemecka?” Pýta sa líder liberálnej SaS a uvádza: “Každý súdny človek odpovie na tieto dve otázky jasným nie. Nie však Angela Merkelová, nemecká kancelárka. Ona si myslí, že takýmto migrantom musí byť umožnený vstup do Nemecka a je kvôli tomu ochotná ohroziť koalíciu, ktorú vedie.”
Sulík tvrdí, že Merkelová asi z okna úradu kancelára či z okna svojej limuzíny nevidí množstvo problémov, ktoré si Nemecko naimportovalo s vyše miliónom migrantov do roku 2015. Na rozdiel od nej ich však vidí Horst Seehofer, koaličný partner Angely Merkelovej a šéf bavorskej CSU. Ten vidí aj rekordné preferencie pre stranu AfD, ktorá migrantov jasne odmieta.
“Každopádne, spomínaný Horst Seehofer je ešte aj spolkový minister vnútra a z titulu funkcie plánuje vydať nariadenie zakazujúce vstup tým migrantom, ktorým bol azyl zamietnutý, či oň požiadali už v inej krajine. Takéto nariadenie je v plnom súlade s nemeckou ústavou (článok 16a odsek 2) a s nariadením Dublin III. Preto by bolo logické, že jeho šéfka, kancelárka Merkelová, sa v roku 2018 bude skôr pýtať, prečo tak už dávno neurobil,” píše Richard Sulík.
“Lenže nie. Keďže žijeme v pomýlenej dobe, pani kancelárka mu presne v tomto bráni a aktuálne hľadá „európske riešenie“. To znie veľmi pekne, európsky,” pokračuje europoslanec s tým, že problém je podľa neho v tom, že jej európske riešenie je postavené na prerozdeľovaní migrantov po celej Európe. “Aby tento nezmysel presadila, privolala si na pomoc francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý za skromných 20 miliárd (rozpočet eurozóny, ktorý je de facto začiatok transferovej únie) požaduje trestanie tých krajín, ktoré si naivne myslia, že oni budú rozhodovať, kto bude na ich území žiť,” dodáva.
Sulík upozorňuje, že aj Horst Seehofer má mocných spojencov. Je ním rakúsky kancelár Sebastian Kurz, ktorý už avizoval, že ak Nemecko zavrie svoje hranice, spraví tak aj Rakúsko a tiež taliansky minister vnútra Salvini, ktorý nariadil zákaz vstupu „záchranárskych“ lodí plných migrantov do talianskych prístavov. Dá sa len povedať „konečne“. V tomto sú demokratické voľby neúprosné, lebo časom odstavia tých politikov, ktorí chcú vládnuť proti svojmu ľudu.”
“Ako skončí historicky najsilnejší konflikt medzi sesterskými stranami CDU a CSU, nevieme. Vieme však, ako by mohlo vyzerať poctivé európske riešenie – hermeticky uzavrieť hranice, zriadiť migrantské tábory mimo EÚ, tam vybavovať žiadosti o azyl a to maličké percento, ktoré azyl dostane, bezpečným spôsobom prepraviť do Európy. Takto to SaS navrhuje už tri roky.”
 
Príspevok Sulík: Ako Merkelová ničí svoju vládu a Európu zobrazený najskôr Hlavné správy.