Bratislava 6. októbra 2017 (HSP/Foto: Pavel Kapusta)

Občianski aktivisti zvolali už druhý protest pred Prezidentským palácom na bratislavskom Hodžovom námestí, ktorý sa uskutočnil včera, 5. októbra. Hoci na prvej protestnej akcii 25. septembra požadovali len prezidentovo ospravedlnenie za známe finančné a daňové kauzy, teraz už prezidenta Andreja Kisku žiadali, aby odstúpil.
Na snímke protestujúci

“Andrej Kiska sa ku kauzám vyjadril maximálne nezodpovedne, že ho mrzí, ak niekoho sklamal. Nechce prijať zodpovednosť. Za menšie kauzy prezidenti mnohých civilizovaných krajín podávali demisie, aby očistili svoje mená. Pán prezident pohŕda slušnými občanmi tejto krajiny. Ak ho niečo mrzí, hovorí to ako podnikateľ Kiska. My však komunikujeme s prezidentom republiky, nie s podnikateľom,” vyhlásil pred demonštrujúcimi jeden z organizátorov protestu, aktivista Jalal Suleiman.
Na snímke protestujúci
Ako povedal pre portál Hlavné správy, protestné akcie proti prezidentovi budú pokračovať. “Dohodli sme sa s našimi spoluobčanmi v Košiciach, že na budúci týždeň v stredu o 17. hodine budú pred budovou Ústavného súdu Slovenskej republiky požadovať odstúpenie Andreja Kisku. My sa v tom čase s rovnakou požiadavkou stretneme opäť tu, pred Prezidentským palácom. Odtiaľto bude viesť pochod k budove NR SR, kde budeme žiadať odvolanie hlavy štátu parlamentom,” upresnil.
Na snímke jeden z organizátorov protestu, aktivista Jalal Suleiman
“Post prezidenta je z hľadiska reprezentácie štátu veľmi dôležitý, a preto musíme byť ku každému, kto túto funkciu vykonáva, veľmi prísni a nároční. A to platí aj pre Andreja Kisku. Je jednoznačne dokázané, že je daňovým podvodníkom, a preto stratil morálny kredit, aby ďalej vystupoval ako prvý občan SR,” myslí si Suleiman.
Na snímke jeden z organizátorov protestu, aktivista Jalal Suleiman
“Nehovoriac o tom, že Kiska ignoruje Ústavu SR, pretože jeho vinou na Ústavnom súde chýbajú sudcovia. Nevymenovaním sudcov ochromil túto inštitúciu a podľa všetkého v roku 2019 bude táto inštitúcia neuznášaniaschopná. Andrej Kiska už dnes plánuje, že si takto posilní svoju politickú moc na úkor Ústavného súdu. A to je ďalší veľmi vážny dôvod na to, aby bol odvolaný poslancami NR SR. Práve preto bude košický protest pred Ústavným súdom v Košiciach,” doplnil.
Pavel Kapusta