Poprad 8. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

V obci Kolačkov v okrese Stará Ľubovňa by mohol v najbližších rokoch pribudnúť malý bitúnok, mäsokombinát, aj mini mliekareň. Prevádzky umiestnené v jednej budove by tam spolu s kravínom chcela postaviť súkromná spoločnosť. Predpokladané náklady na realizáciu stavby sú približne 3,2 milióna eur, pričom hotová by mala byť do júna 2021. Vďaka tejto investícii by sa v obci mohlo vytvoriť do 25 nových pracovných miest

Na snímke Michal Feik

Podľa informácií o projekte dostupných na envirportal.sk ide o novú činnosť spoločnosti ZETEZ, s. r. o., so sídlom v Bratislave. Cieľom výstavby je podľa zámeru spoločnosti vytvorenie priestorov pre porážku hovädzieho dobytka z vlastného chovu a vytvorenie podmienok pre spracovanie mlieka z vlastnej produkcie. Spoločnosť si pre vybudovanie vlastného bitúnku a mäsovýroby vybrala obec Kolačkov z viacerých dôvodov. „Jednou z podmienok ekologického bitúnku je maximálne 50-kilometrová vzdialenosť fariem, z ktorých má byť dobytok dovezený a v okruhu 50 kilometrov nie je žiaden iný ekologický bitúnok. Druhým dôvodom, pre ktorý sme si zvolili lokalitu Prešovského kraja, je vyššia miera evidovanej nezamestnanosti v rámci Slovenska,“ vysvetlil pre agentúru SITA štatutárny zástupca spoločnosti Matúš Dziak. So vznikom ekobitúnka a s tým spojenou mäsovýrobou by podľa jeho slov vzniklo asi 20 až 25 pracovných miest. Spoločnosť bude potrebovať obsadiť pozície, ako je hlavne mäsiar, ale aj pomocník v mäsovýrobe, skladník, vodič, upratovačka či administratívny pracovník. Dziak pripomenul, že spoločnosť svojím zámerom v Kolačkove reaguje aj na súčasný dopyt po biovýrobkoch. Zároveň dodal, že spoločnosť sa venuje živočíšnej výrobe a neustále sa v tejto oblasti rozvíja, čoho dôkazom je aj získaný ekocertifikát v máji 2019.

Budovy by mali byť podľa zámeru postavené na súkromnom pozemku s rozlohou 5 688 metrov štvorcových, pričom zastavaná plocha bude prestavovať viac ako 3 900 metrov štvorcových. Pozemok patrí do katastrálneho územia Kolačkova, leží asi 700 metrov od posledných obytných domov, v Chránenom vtáčom území. Dané plochy sú v súčasnosti evidované ako orná pôda. Objekty budú umiestnené nad cestou III. triedy z Kolačkova do Novej Ľubovne, areál bude na ňu priamo napojený. V rámci neho vznikne aj desať parkovacích miest pre zamestnancov.

Projekt počíta s tým, že v kravíne bude ustajnených 90 kráv a 75 teliat. V prevádzkovej budove bude na prízemí malý bitúnok. Realizovať sa v ňom bude porážka hovädzieho dobytka z vlastného chovu, ale aj príprava mäsa na expedíciu. Nachádzať sa tam budú rovnako priestory na skladovanie mäsa. Pôjde o malovýrobu výlučne z mäsa z vlastného chovu. Na druhom poschodí bude prevádzka mäsových výrobkov a na treťom prevádzka malej mliekarne. V nej sa bude spracovávať kravské a ovčie mlieko a vyrábať syry, maslo a smotana. Na štvrtom poschodí vzniknú priestory pre administratívu. Ako sa ďalej uvádza v zámere, pôjde o logisticko-odbytové centrum so zameraním na podporu odbytu firmy a začlenenie nových prevádzok na trh.

Spoločnosť požiadala aj o nenávratný finančný príspevok z Programu rozvoja vidieka SR. Podľa hovorcu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Michala Feika sú všetky žiadosti v rámci výzvy v štádiu vyhodnocovania. „Predmetom predloženého projektu kolektívnej investície, teda žiadateľa ZETEZ, s. r. o. ako generálneho partnera projektu a jeho spolupracujúcich partnerov na projekte, má byť odbyt mliečnych výrobkov a mäsových výrobkov. Realizovať sa majú investície do výstavby objektov živočíšnej výroby, do obstarania strojov do živočíšnej výroby, obstarania technológie na spracovanie mäsa a technológie mliekarne, obstarania pojazdných predajní,“ potvrdil Feik.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj