Bratislava 25. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Politika vždy bola veľkým predstavením veľkých i malých hercov. Niekedy je smutná, inokedy vzbudzuje útrpné úsmevy. Teátro okolo novej ministerky vnútra začína byť ten druhý prípad.

Na snímke nominantka na post ministerky vnútra a terajšia štátna tajomníčka rezortu Denisa Saková

Novou ministerkou vnútra sa má stať doterajšia štátna tajomníčka rezortu, teda vlastne pravá ruka bývalého ministra Kaliňáka. Iniciatíva Za slušné Slovensko si preto myslí, že „Denisa Saková na poste ministerky vnútra nebude reálnou zmenou pre tento rezort“. Spolu s iniciatívou študentov Nie je nám to jedno chcú privítať novú ministerku pred jej rezortom „s pripomenutím všetkých korupčných káuz strany Smer-SD a vlády, ktorej bola súčasťou, káuz, ktoré neboli vyšetrené“.
Iniciatíva Za slušné Slovensko si ďalej myslí, že „je legitímnou požiadavkou občianskej verejnosti, aby nominant na post ministra vnútra nebol nominantom strany Smer-SD, keďže pod jej vedením ministerstva vnútra sa kauzy dlhodobo zametajú pod koberec“. Podľa nich by mala post ministra zastávať nezávislá osoba. Podobné vyjadrenia zazneli aj od predstaviteľov najsilnejších opozičných strán.
Opačný názor však má predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico, ktorý takéto požiadavky ostro skritizoval. Odvoláva sa na fakt, že Slovensko je stále parlamentnou demokraciou, kde rozhodujúcu úlohu zohrávajú výsledky volieb, a víťaz volieb podľa koaličnej dohody má právo nominovať kandidáta na post ministra vnútra.
Vyzerá to tak, že jedni aj druhí tu hrajú iba formálne divadielko, v ktorom sa hrá o čas. Prví sa tvária, že teraz už naozaj vytiahnu z talónu človeka politicky celkom neutrálneho, prijateľného aj pre druhú stranu. A tí druhí sa tvária, že keby strana Smer-SD navrhla naozaj takého neutrálneho človeka, tak by ho možno akceptovali, lenže to určite nebude tento prípad.
Každému je dnes už asi jasné, že v tejto partii, tak ako je rozohraná, sa ulica i opozícia asi sotva niekedy zmieria s kandidátom, ktorý kope za druhú stranu. A keďže na Slovensku sa v každej brandži pozná takmer každý s každým, vždy budú môcť urobiť to, čo otvorene pomenoval už v titulku svojho článku komentátor Denníka N Samuel Marec: „Problém Smeru: nech vytiahne hocikoho, na každého sa niečo nájde. A trvá to krátko.“
Takže prezident Kiska, ktorý podľa ústavy musí vymenovať člena vlády, ktorého mu navrhne premiér, zrejme vo štvrtok vymenuje Denisu Sakovú za ministerku vnútra. A predstavenie bude pokračovať ďalším dejstvom. Otázka tentoraz bude znieť: čo nájdu na Sakovú?
Ivan Lehotský
 
Príspevok Súhlasiť možno budeme, ak urobíte ministrom nášho človeka, naznačujú opoziční demonštranti zobrazený najskôr Hlavné správy.