Berlín 24. decembra 2018 (HSP/sueddeutsche.de/Foto: Screenshot Sueddeutsche Zeitung)
 
Nemecké noviny Sueddeutsche Zeitung zverejnili článok „Nový priestupok v Kyjeve“, v ktorom priamo poukazujú na to, že Washington a Brusel podporujú korupčnú vládu v Kyjeve prostredníctvom Medzinárodného menového fondu, pretože si myslia, že nemajú iný spôsob, ako bojovať proti geopolitickej expanzii Ruska. Nemecké noviny podotýkajú, že úvery by mali pomáhať realizovať alebo urýchľovať reformy

Na snímke titulok článkuAutor článku Florian Hassel prízvukuje: „Medzinárodný menový fond, Svetová banka a Európska únia podporujú korupčný systém na Ukrajine miliardovým úverom. Iba vo výnimočných prípadoch peniaze poháňajú dôležité reformy. Pred dvoma rokmi ukrajinský minister financií musel znárodniť najväčšiu banku v krajine. Privatbank, ktorá patrila  oligarchom Igorovi Kolomojskému a Gennadijovi Bohoľubovovi, podporili masívnou pôžičkou a inými spornými manévrami.
Tajomník ministerstva financií musel zaplatiť daňové úľavy vo výške 5,5 miliardy dolárov na záchranu banky, čo je viac ako desatina štátneho rozpočtu. Súčasná štátna súkromná banka sa snaží dostať späť aspoň časť peňazí a žalovala bývalých vlastníkov. Nie v Kyjeve, ale v Londýne. Dôvod: banka sa obáva, že nemá šancu, ak celý prípad budú riešiť domáci sudcovia a preto určite prehrá proti rovnako bohatým ako aj politicky vplyvným oligarchom,“ poznamenáva autor článku.
„Činnosť štátnych bankárov je rovnako pozoruhodná ako opodstatnená. Na samotnej špičke štátu sú skorumpovaní alebo politicky kontrolovaní úradníci – vrátane policajných a spravodajských služieb, prokurátorov a sudcov – sú najväčšou prekážkou pre hospodárstvo, ako to nedávno potvrdila Svetová banka alebo prieskumy Národnej banky.
Ak by prakticky každý rok neboli ukradnuté mnohé miliardy zo štátneho rozpočtu, Kyjev by nepotreboval ani úver v eurách. Avšak medzinárodní veritelia Kyjevu, vedení Medzinárodným menovým fondom, Svetovou bankou a EÚ, práve udelili ďalší úver – miliardu eur. Washington a Brusel podporujú korupčný systém v Kyjeve, pretože sa domnievajú, že nemajú na výber v boji proti geopolitickej expanzie Ruska,“ podčiarkuje nemecký novinár.
„Úvery by mali pomôcť implementovať alebo urýchliť reformy. To sa na Ukrajine dosiahlo len vo výnimočných prípadoch: reformovala sa štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz, rovnako ako bankový sektor. Cena plynu pre súkromné podniky a ​​domácnosti, ktorá bola doteraz výrazne dotovaná, sa práve zvýšila.
Vo všeobecnosti však miliardy z Washingtonu a Bruselu kúpili prezidentovi Petrovi Porošenkovi a jeho spojencom čas, aby nerobili nič, ba dokonca sabotovali reformy.
Nezačala ani pozemková reforma, ani privatizácia stratových štátnych podnikov. Colné a daňové služby sú stále politicky kontrolované, sú známe ako skorumpované samoobslužné obchody. To isté platí pre armádu a domácu spravodajskú službu SBU, ktorá je pod Porošenkom a často vyvíja tlak na podnikateľov,“ vysvetľuje novinár Sueddeutsche Zeitung.
„Iste, pred tým, ako MMF presunie úverovú tranžu, musia byť prijaté určité reformné zákony. Okrem toho, prijatie zákonov je jedna vec a ich implementácia je ďalšia. Reformy boli a často sú na Ukrajine iba simulované. Orgány pre boj proti korupcii sú síce zriadené, ale sú  kontrolované prezidentským aparátom alebo sabotované politicky kontrolovanými alebo skorumpovanými prokurátormi a sudcami.
Hlavný prokurátor, ktorý by mal bojovať proti korupcii, je zdiskreditovaný, ale zostáva vo svojej funkcii. Napriek tomu, že posty na Najvyššom súde boli znovu obsadené, desiatky skorumpovaných alebo inak diskreditovaných sudcov zostali vo svojich funkciách, keďže výber sudcov bol kontrolovaný dokonca aj prezidentským aparátom,“ uvádza autor článku.
Poukazuje na to, že Ukrajina naliehavo potrebuje zahraničné investície, aby vyrovnala svoje hospodárske a technologické nedostatky. „Investori však vidia korupciu a nefunkčnú justíciu – a radšej idú do Poľska. Na konci obdobia komunizmu boli Poľsko a Ukrajina na rovnakej úrovni. Dnes je ukrajinská minimálna mzda len 130 eur, zatiaľ čo Poliaci zarobia najmenej tri alebo štyrikrát väčšiu sumu. Stovky tisíc Ukrajincov dochádzajú do Poľska – a čoskoro, keď Imigračný zákon nadobudne platnosť 1. januára, presunú sa do Nemecka, aby tam zarobili peniaze,“ je presvedčený Florian Hassel.
Prízvukujú, že vo svojej vlastnej krajine stále viac obyčajných Ukrajincov trápi chudoba. Naopak, sto najbohatších Ukrajincov podľa ekonóma Olexandra Gončarova bohatlo dvanásťkrát rýchlejšie ako domáca ekonomika. Sto najbohatších Ukrajincov, z ktorých niektorí vybudovali svoje bohatstvo v krátkom čase často pochybnými manévrami, ovládajú aktíva vo výške 37,5 miliárd dolárov – to je polovica štátneho dlhu. Ale ani jeden oligarcha, ani jeden vysoký úradník, neskončil vo väzení počas Porošenkovho prezidentovania kvôli korupcii alebo pochybným obchodom. Niet divu: Porošenko je jeden z oligarchov,“ prízvukuje autor článku.
„Pochybnú činnosť finančníkov Kyjeva si už všímajú mnohí. Napríklad, MMF zmrazil poskytnutie úveru v lete 2017 kvôli tomu, že sa nerealizovali sľúbené reformy – ale bolo to iba dočasné opatrenie. Po niekoľkých rokoch, keď tieto reformy Porošenko odkladal na neskôr, Parlament predsa nedávno rozhodol zriadiť Protikorupčný súd. Ale výber sudcov, vedený zdiskreditovaným ukrajinským orgánom, nebol oveľa lepší, než zostava zdiskreditovaného Najvyššieho súdu,“ podčiarkuje Florian Hassel.
Poukazuje na to, že napriek všetkým nedostatkom a korupcii na Ukrajine Medzinárodný menový fond, Európska únia a Svetová banka opäť poskytli Kyjevu financie – teda znova urobili tú istú chybu: „Ak po skončení prezidentských volieb v marci 2019 zostane Porošenko vo svojej funkcii, bude mať len málo dôvodov, aby zmenil svoju líniu. A ak by bývalá predsedníčka vlády Julia Tymošenková nahradila Porošenka, aj ona by nemala žiadny dôvod, aby sa dohodla na reformách, ktoré by nakoniec prelomili korupciu, ktorá skľučuje Ukrajinu vzhľadom na nedostatok konzistencie západných veriteľov,“ uzatvára svoj komentár v nemeckých novinách Sueddeutsche Zeitung novinár Florian Hassel.
Eugen Rusnák
Originál článku si môžete prečítať tu:
 
Príspevok Sueddeutsche Zeitung: „Washington a Brusel podporujú korupciu na Ukrajine prostredníctvom Medzinárodného menového fondu“ zobrazený najskôr Hlavné správy.