Luxemburg 26. februára 2019 (SITA, AP/HSP/Foto:Pixabay)
 
Súdny dvor Európskej únie (ECJ) anuloval rozhodnutie Lotyšska, ktoré guvernérovi centrálnej banky Ilmarsovi Rimševičsovi počas vyšetrovania korupcie pozastavilo výkon funkcie, čím mu znemožnilo zastávať post člena Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB)

Ilustračné foto

Súd v utorok uviedol, že Rimševičsovi sa nemôže brániť vo výkone jeho povinností. Lotyšsko ho prešetruje na základe obvinenia, že vzal úplatky, čo Rimševičs popiera.
Súdny dvor Európskej únie nerozhodoval, či Rimševičs je vinný alebo nie, ale o tom, či pozastavenie výkonu jeho funkcie je zákonné. Rimševičs a ECB argumentovali, že členovia centrálnej banky môžu o svoju funkciu prísť iba v prípade, že sú usvedčení z trestného činu. Súd uviedol, že Lotyšsko nepredložilo dostatok dôkazov na to, aby Rimševičs odišiel z funkcie hneď, ešte pred začatím súdneho procesu.
Lotyšská prokuratúra Rimševičsa obžalovala v júni minulého roka z toho, že prijal úplatky, vrátane 500 tis. eur a dovolenky spojenej s rybačkou na východe Ruska, od miestnej banky výmenou za intervenciu v jej prospech na regulačnom úrade. Polícii to nahlásili dvaja akcionári teraz už neexistujúcej banky Trasta Komercbanka.
 
Príspevok Súdny dvor EÚ anuloval pozastavenie výkonu funkcie šéfovi centrálnej banky Lotyšska zobrazený najskôr Hlavné správy.