Berlín 27. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:TASR/AP-Jeff Roberson)
 
Počet súdnych sporov proti spoločnosti Monsanto vzrástol z 5 200 na 8 000 a v nasledujúcich rokoch môžu stáť nového majiteľa, spoločnosť Bayer, straty vo výške až miliardy dolárov.

Na snímke z roku 2011 fľaše s hnojivom Roundup od gigantu Monsanto

Medzinárodná, v Spojených štátoch založená agrochemická spoločnosť Monsanto pôsobiaca v sektore poľnohospodárstva, sa zaoberá produkciou osív, agrochémikálií a biotechnológií. Ide o najväčšieho svetového producenta herbicídu glyfosát, predávaného pod obchodnou značkou Roundup. Monsanto je takisto lídrom v oblasti vývoja GMO plodín. Od roku 2018 je súčasťou koncernu Bayer AG.
Nárast súdnych sporov voči tejto kontroverznej spoločnosti nasledoval po verdikte amerického súdneho dvora, ktorý jej nariadil uhradiť škodu mužovi, ktorý tvrdil, že glyfosátové chemikálie vrátane Roundupu mu spôsobili rakovinu. Pokuta dosiahla rekordnú výšku 289 miliónov dolárov.
Akcie spoločnosti Bayer na burze od tej doby stratili viac ako 10 percent. Na otázku, či Bayer zvažuje mimosúdne riešenie prípadov, generálny riaditeľ spoločnosti Werner Baumann uviedol: “Budeme dôrazne brániť tento prípad a všetky nadchádzajúce prípady.”
Vo štvrtok k tomu dodal: “Počet žalobcov v štátnych a federálnych súdnych sporoch je od konca júla približne 8 000. Tieto čísla môžu časom stúpať alebo klesať, ale podľa nášho názoru tento počet nie je dôkazom zvyšujúceho sa počtu prípadov žalobcov. ”
Podľa Baumanna, keď spoločnosť Bayer odkúpila spoločnosť Monsanto, “nemohla predvídať rozsah súčasných súdnych sporov.” Akvizícia v hodnote 63 miliárd dolárov bola ukončená v júni. Agentúra na ochranu životného prostredia USA (EPA) tvrdí, že glyfosát pravdepodobne nie je karcinogénny. Glyfosát je aktívnou zložkou v produkte Roundup spoločnosti Monsanto, ktorý je najobľúbenejším postrekom proti burine v USA.
EPA v roku 1985 označila glyfosát za karcinogén, ale v roku 1991 zmenila svoj postoj. Agentúra pre výskum rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie WHO v roku 2015 klasifikovala glyfosát ako “pravdepodobne karcinogénny pre ľudí”. Štát Kalifornia uviedol glyfosát v registri chemických látok Proposition 65, o ktorých je známe, že spôsobujú rakovinu.
“Nič sa nezmenilo v regulačnom stave produktu. Existuje jednoducho veľmi vysoký dopyt po glyfosáte, a to už mnoho desaťročí. Je to neoceniteľný nástroj pre pestovateľov, ” povedal Liam Condon, vedúci oddelenia Bayer Crop Science.
 
Príspevok Súdne spory proti Monsanto narastajú, nového majiteľa Bayer to môže stáť miliardy dolárov zobrazený najskôr Hlavné správy.