Bratislava 25. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Súdna rada SR ostáva aj po druhom zasadnutí vo štvrtom volebnom období bez svojho podpredsedu. Zástupcu predsedníčky rady Lenky Praženkovej sa dnes nepodarilo zvoliť, keď ani jeden z dvojice kandidátov Miloš Kolek a Pavol Pilek nezískal dostatočný počet hlasov.
Na snímke predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková

Sudcu Krajského súdu v Nitre Pileka podporilo v tajnej deväť členov rady, sudca Krajského súdu v Prešove Kolek získal päť hlasov. Na zvolenie bola pritom potrebná nadpolovičná väčšina, minimálne desať hlasov. Dnešného zasadnutia sa zúčastňuje 15 z celkovo 18 členov rady. Jedno miesto je neobsadené, nakoľko sa parlamentu zatiaľ nepodarilo zvoliť nástupcu Aleny Šiškovej. Jej funkčné obdobie uplynulo v júni.
Obaja kandidáti patria k novým členom rady, boli zvolení ako zástupcovia sudcov v májovej voľbe. Kolek v nej získal najviac hlasov, podporilo ho až 677 sudcov. Pileka volilo 603, čo bol druhý najnižší počet hlasov. „Má najsilnejší mandát. Dobré meno a povesť si buduje svojou rozhodovacou činnosťou,“ vyhlásila o Kolekovi členka rady Elena Berthotyová, ktorá ho navrhla ako kandidáta.
Pri dnešnej voľbe zohrala úlohu aj otázka „disponibility“ kandidátov. Podľa člena rady a predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského musí podpredseda rady s predsedom riešiť veľa operatívnych vecí, čo by bolo pre Koleka problematické. S tým nesúhlasil člen rady Jozef Vozár, podľa ktorého sa dá cez telefón a internet komunikovať rovnako dobre z Prešova ako z Nitry.
Praženková sa vyjadrila, že odborne a ľudsky môžu post zastávať obaja kandidáti. S podpredsedom však pôjde podľa nej o komunikáciu na dennej báze, čím naznačila jej podporu pre Pileka. Voľbu podpredsedu mala Súdna rada aj na programe júlového volebného zasadnutia, odložila ju však. Trojica členov rady na čele s Berthotyovou vtedy navrhla za podpredsedu Koleka.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.