Bratislava 26. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Meno nového lídra slovenskej justície by mohlo byť známe už 11. júla. V tento deň sa zíde Súdna rada SR na svojom prvom zasadnutí v štvrtom volebnom období. Na programe bude voľba jej predsedu a podpredsedu.
Oznámil to dnes Ján Havlát, ktorý ako vekovo najstarší člen bude v prechodnom období viesť radu potom, ako vo štvrtok (29.6.) skončí vo funkcii jej súčasná predsedníčka Jana Bajánková.
Na snímke šéfka Súdnej rady SR Jana Bajánková

„Jediný bod programu bude voľba predsedu, ktorý potom bude viesť voľbu podpredsedu,“ uviedol Havlát. „K tomuto ma vedie úvaha, že počas júla a augusta bude hrozne veľa materiálov, ktoré prídu na Súdnu radu a ten predseda to bude musieť spracovať a pripraviť na septembrové zasadnutie,“ vysvetlil, prečo zvolá volebné zasadnutie tak skoro.
Súdna rada sa tento rok personálne obmieňa, v júli v nej po prvý raz zasadne osem nových zástupcov sudcov, ktorí vzišli z májových volieb. Kandidovať už nemohla Bajánková ani súčasný podpredseda rady Ján Vanko.
Počas volebného zasadnutia bude rada nekompletná, parlament totiž zatiaľ nezvolil náhradu sa Alenu Šiškovú, ktorej funkčné obdobie uplynie v stredu (28.6.). Podľa Havláta by nebolo vhodné čakať na voľbu v parlamente, pretože nie je známy presný termín.
Čakať sa nebude ani na jesennú obmenu dvoch zástupcov vlády v rade, po ktorej bude tohtoročná personálna obmena dokončená. „Možnože sa kalkuluje s tým, aby tá zmena ešte nenastala,“ uviedol na margo tejto skutočnosti člen rady Dušan Čimo.
„Keďže je to orgán, ktorý reprezentuje súdnu moc, tak by bolo vhodné, aby ho viedol sudca z kandidátov volených sudcami a mohol by to byť taký, ktorý zabezpečí nejaký progres v ďalšej činnosti Súdnej rady, aby sa minimalizovalo riziko doterajších sporných rozhodnutí,“ domnieva sa Čimo.
Člen rady Jozef Vozár bude musieť pre volebné zasadnutie prerušiť dovolenku v Tatrách. „Ja si myslím, že je to v poriadku, že sa snažíme čo najskôr o tejto dôležitej otázke rozhodnúť,“ súhlasí s júlovým termínom voľby nového predsedu rady. Kto by sa ním mohol stať, nevie.
„Netuším, nepatrím k väčšine, ktorá o tom asi rozhodne,“ ozrejmil. Podľa Vozára by však bol vhodným predsedom sudca Najvyššieho súdu Čimo. „Budem nad tým rozmýšľať, že by sme ho nominovali,“ doplnil.
Aj podľa členky Súdnej rady Evy Fulcovej by mal radu viesť niekto zo zástupcov zvolených sudcami, pretože ten nie je odvolateľný inými mocami – prezidentom, parlamentom alebo vládou. „Asi by to mal byť niekto z tých sudcov,“ mieni sudkyňa Krajského súdu v Bratislave. „Každý z tých členov, ktorí boli zvolení, by bol vhodný,“ nemá Fulcová žiadneho favorita. „Nezavrhujem nikoho. Je to vec diskusie a hlasovania nových členov rady,“ doložila.