Washington 30. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Danny Lawson)

Súd v americkom štáte Wisconsin zamietol žiadosť o ručné prepočítanie hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách, ktoré požadovala kandidátka Strany zelených Jill Steinová. Informovala o tom agentúra AP

Proces prerátavania hlasov odovzdaných vo Wisconsine by sa mal začať vo štvrtok. Tamojšia sudkyňa Valerie Baileyová-Rihnová v utorok večer rozhodla, že prepočítanie bude možné vykonávať aj prostredníctvom elektronických zariadení.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Steinová požadovala, aby sa hlasy z celého Wisconsinu prerátavali výhradne manuálne. Sudkyňa však odmietla vydať takéto nariadenie, pretože Steinová podľa nej nepredložila dôkazy o prípadných chybách alebo neregulárnostiach, ktoré by spochybnili dôveryhodnosť elektronických rátacích zariadení.

Steinová vyslovila podozrenie, že hlasovacie zariadenia vo Wisconsine mohli ovplyvniť hackeri, čo však nepodložila dôkazmi. Jej právni zástupcovia tvrdili, že najlepším spôsobom, ako by sa dal odhaliť prípadný kybernetický útok, by bolo ručné prerátanie všetkých hlasov, ktoré je dôkladnejšie. Sudkyňa však zdôraznila, že na nariadenie takejto metódy neexistujú relevantné právne dôvody.

Jill Steinová už v utorok zaplatila 3,5 milióna dolárov, ktoré požadujú wisconsinské úrady za prepočítanie hlasov odovzdaných v prezidentských voľbách 8. novembra. Rovnaký proces chce spustiť aj v štátoch v Pensylvánia a Michigan.

Vo všetkých troch štátoch sa očakávalo víťazstvo Clintonovej, avšak napokon v nich tesne zvíťazil Trump. Analytici však nepovažujú za pravdepodobné, že by prepočítanie mohlo zmeniť poradie kandidátov.

Prepočítavanie hlasov vo Wisconsine vrátane jeho manuálnej formy podporil aj volebný štáb porazenej demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.