Londýn 4. júla 2019 (HSP/LifeNews/Foto:Screenshot video Facebook)

Britská sudkyňa vyvolala medzinárodné pobúrenie verejnosti, pretože sa snažila donútiť ženu so znevýhodnením, aby podstúpila potrat. Po tomto type rozhodnutia nie je prekvapujúce zistiť, že uvedená sudkyňa bola prominentnou potratovou aktivistkou už viac ako desať rokov predtým, než ju zvolili do tohto úradu

Snímka z potratu v prvom trimestri

Odvolací súd rozsudok sudkyne Nathalie Lievenovej zrušil, avšak jej pôvodné rozhodnutie zanechalo mnohých s otázkou, či je toto prvým prípadom, keď sudca použil svoju moc na donútenie k potratu.

Lievenová v minulosti pracovala ako právnička pre najväčšiu potratovú sieť v Británii, the British Pregnancy Advisory Services (BPAS). V roku 2011 argumentovala v prospech domácich potratov v mene potratovej skupiny, ako uviedol denník  the Yorkshire Post. 

Organizácia Právo na život (The Right to Life UK), ktorá na podporu tehotnej ženy zorganizovala petíciu, poukázala práve na Lievenovej pro-potratové rozhodovanie v minulosti. V roku 2017 zasa Lievenová brojila proti pro-life zákonom v Severnom Írsku, ktoré označila za „nehumánne, ponižujúce a mučenie,“ uvádzajú The Irish News.

„Tento prípad odhaľuje, ako ďaleko je tyrania potratového režimu schopná dôjsť,“ opísala tento prípad africká pro-life líderka Obianuju Ekeocha pre portál First Things.

Uviedla, že Lievenová pôsobila ako potratová aktivistka 15 rokov predtým ako sa stala v januári sudkyňou. V roku 2005 ako advokátka bojovala proti povinnému súhlasu rodičov, ak maloletá požaduje potrat. Neskôr zasa bola za domáce potraty a za stiahnutie pro-life zákonov  v Severnom Írsku, čím sa stala hlasom potratových skupín v Británii, dodáva Ekeocha.

„Mali by sme byť pobúrení, že predstaviteľ vládnej ustanovizne bojuje za zabíjanie plne vyvinutého nenarodeného dieťaťa proti vôli matky a starej matky. Dokonca aj táto sudkyňa sama priznala, že znevýhodnená matka si chce dieťa ponechať, avšak napriek tomu rozhodla, že dieťa má byť potratené,“ vyjadruje znepokojenie Ekeocha.

Ako uviedol portál LifeNews minulý týždeň, Lievenová  rozhodla v prospech štátom riadenej nemocnice, aby umožnila lekárom vykonať potrat na mentálne chorej žene, ktorá bola v 22. týždni tehotenstva proti jej vôli.

Lekári tvrdili, že potrat je v najlepšom záujme matky, avšak ani sociálni pracovníci a ani jej vlastná rodina s týmto tvrdením nesúhlasili. Tím právnikov ženy oponoval, že neexistuje žiaden dôkaz preukazujúci, že potrat by bol pre ňu prínosný.

Matka ženy, dôchodkyňa z Nigérie sa dokonca ponúkla, že sa o dieťa postará, avšak Lievenová rozhodla napriek ich vôli.

Sudkyňa tvrdila, že potrat nenarodeného dieťaťa by bol pre ženu menej traumatický než strata poručníctva a odovzdanie dieťaťa do náhradnej starostlivosti či na adopciu, uvádza Catholic News Agency.

Lievenová tiež tvrdila, že dieťa nebude „naozajstné dieťa“ až do pôrodu. Matka tehotnej ženy sa voči rozhodnutiu odvolala. Uviedla, že potrat je proti jej kresťanskej viere a jej kultúrnym hodnotám. Tiež dodala, že je schopná postarať sa o dieťa aj chorú dcéru; no táto jej žiadosť bola ignorovaná.

Odvolací súd nakoniec zvrátil rozhodnutie pro-potratovej sudkyne a rodina a bojovníci za život si vydýchli.

Po tomto rozhodnutí uviedol John Deighan z organizácie Society for the Protection of Unborn Children pre Life News:

„Sú to úžasné správy. Pôvodné rozhodnutie vykonať potrat na znevýhodnenej žene proti jej vôli, keď jej matka prisľúbila postarať sa o dieťa spôsobilo šok a pobúrenie na celom svete. Nútený potrat je jedna z najhorších vecí, ktoré môžu byť žene vykonané a je neuveriteľné, že sudkyňa tejto krajiny obhajovala tento krutý a barbarský čin. Tešíme sa, že zdravý rozum a základná morálka zvíťazila, a že matka a dieťa unikli fatálnemu osudu.“

„Pozornosť sa teraz musí upriamiť na poskytnutie pomoci rodine v ich nepochybne ťažkej situácii. Musíme si ohľadom tohto prípadu položiť ešte mnoho otázok, pretože táto krajina potrebuje uistenie, že sa podobné rozhodnutie už nikdy viac nezopakuje,“ dodal Deighan.

Preklad Viktória Dandárová

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj