Bratislava 14. februára 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
 
Poslanci opätovne verejne volili kandidátov na ústavných sudcov a opäť nikoho nezvolili

Na snímke členovia parlamentu počas voľby

“Máme dohodu na klube, ideme voliť,” povedal za Most-Híd podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar pred hlasovaním. K dohode koalície a zoznamu mien sa nevyjadril.
Spolu malo plénum zvoliť 18 kandidátov, ktorých by predložilo prezidentovi SR. Ten z nich mal vymenovať deväť nových sudcov, ktorí mali nahradiť tých, ktorým sa skončí funkčné obdobie 16. februára.
Poslanci Národnej rady SR však ani v opakovanej verejnej voľbe nezvolili kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR.
Ako to prebiehalo?
Poslanci Smeru podľa Podmanického opäť vhadzovali prázdne volebné lístky. “Lebo trváme na tajnej voľbe”
Poslanecký klub Smeru-SD podľa Jána Podmanického hlasuje pravdepodobne ako v prvom kole. V utorok pri prvej voľbe sudcov Ústavného súdu SR poslanci Smeru vhadzovali prázdne hlasovacie lístky, teda ich hlasy boli neplatné. Ako Podmanický povedal novinárom, verejná voľba je nedemokratická a Smer trvá na tajnej voľbe. Sám odovzdal opätovne prázdny lístok.
Opoziční poslanci podľa Martina Klusa (SaS) trávili pri hlasovaní oveľa viac času ako vládni poslanci.
 
Predseda Smeru Robert Fico nazval novinárov najväčšími zločincami
Predseda Smeru Robert Fico nazval novinárov najväčšími zločincami. „To, čo ste napáchali, tu nespôsobí 100 tornád,“ vyhlásil.
Poslanec Smeru Dušan Muňko novinárom povedal, že keby volila koalícia s opozíciou nevie, prečo by Smer zostával vo vláde.
Poslankyňa Slovenskej národnej strany Eva Antošová hlasovala tak, aby parlament zvolil aspoň šiestich kandidátov na sudcov ústavného súdu. „Či sa ale stretnem v hlasovaní s inými poslancami, to neviem. Robila som tak, ako som najlepšie vedela. Čo robia poslanci Smeru, to nie je otázka na mňa,“ povedala.
Poslanec Smeru-SD Ľubomír Vážny vhodil prázdny hlasovací lístok, pretože nie je stotožnený s verejným hlasovaním. Ako povedal novinárom, nevie, ako hlasovali iní poslanci, ale predpokladá, že nebude zvolený žiadny kandidát.
Miroslav Číž „hlasoval a zároveň nehlasoval“. Vysvetlil, že vhodil prázdny hlasovací lístok. Podľa Smeru-SD totiž voľby ústavných sudcov má byť tajná. Ako povedal novinárom, uvidíme po voľbe kandidátov na ústavných sudcov, v akej kondícii je koalícia. Podľa Číža bude ďalšie kolo volieb sudcov. Zároveň uviedol, že predlžovanie mandátu súčasných sudcov je už na stole.
 
Príspevok Sudcov opäť nezvolili, predĺženie mandátu súčasným sudcom ÚS je už na stole. Novinári po voľbe neobišli od Fica “nasucho” zobrazený najskôr Hlavné správy.