Detroit 8. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Americký federálny sudca Mark Goldsmith, ktorý začiatkom tohto týždňa rozhodol o prepočítaní hlasov odovzdaných v novembrových prezidentských voľbách v štáte Michigan, v noci nadnes svoje rozhodnutie zmenil

Ilustračné fotoIlustračné foto

Štátny odvolací súd deň predtým vyhlásil, že neúspešná kandidátka Strany zelených Jill Steinová nie je podľa miestnych zákonov oprávnená požadovať prepočítanie miliónov hlasov odovzdaných v Michigane, keďže tu získala podporu iba 1 percenta voličov. Volebná komisia štátu následne oznámila, že prepočítavanie ukončia, ak federálny sudca svoje pôvodné rozhodnutie zmení.

Steinová sa medzitým odvolala na Najvyššom súde štátu Michigan. Tvrdí, že jej nejde o vlastný výsledok, ale o spoľahlivosť volieb. Obáva sa, že výsledky volieb v troch štátoch, kde požiadala o prepočítanie hlasov – v Michigane, Pensylvánii a Wisconsine – mohli byť ovplyvnené hackermi. Vo všetkých troch štátoch zvíťazil s nevýrazným rozdielom republikán Donald Trump. Ak by tieto štáty šli na konto demokratky Hillary Clintonovej, prezidentkou by sa stala ona.

Podľa sudcu Goldsmitha Steinová predložila iba špekulatívne tvrdenia o zraniteľnosti hlasovacích prístrojov v Michigane voči hackerským útokom, avšak žiadne dôkazy, že k nejakým nezrovnalostiam aj naozaj došlo.

O prípadnom prepočítavaní hlasov v Pensylvánii začne rozhodovať tamojší súd v piatok. Vo Wisconsine začali s prepočítavaním minulý týždeň a Trumpov priebežný náskok pred Clintonovou je zatiaľ ešte vyšší než podľa pôvodných výsledkov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.