Bratislava 25. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

Okresný súd Bratislava II zamietol návrh na nariadenie neodkladného opatrenia pri nakladaní s majetkom ZO OZ KOVO Volkswagen. Členovia odborového zväzu sa však v 15. dňovej lehote voči uzneseniu odvolajú, informoval dnes šéf Moderných odborov Volkswagen Zoroslav Smolinský.

Na snímke predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia , a.s. Ralf Sacht Na snímke predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia , a.s. Ralf Sacht

??????????????????????????????????????????????

Súd v uznesení o zamietnutí návrhu na neodkladné opatrenie vytkol najmä nedostatočné zdokladovanie stavu veci, teda nepredloženie niektorých listín, na ktoré sa Moderné odbory Volkswagen vo svojej žalobe odvolávajú. Tieto chyby podľa Smolinského vznikli z dôvodu časovej tiesne, keď bola odborová organizácia vo Volkswagene nečakane po 24-ročnej existencii vedením OZ KOVO na čele s Emilom Machynom uvedená do likvidácie. “Všetky listiny podľa potreby a detailného zdokladovania stavu veci v rámci odvolania samozrejme dodáme,” avizoval Smolinský.

“Sústredili sme sa na záchranu odborov vo Volkswagene. Predbežné opatrenie nie je rozhodnutím v samotnom spore o majetku odborov. V závere bude najdôležitejšie, ako súdy rozhodnú vo veci samej. Teda či postup zvolený Emilom Machynom bol v poriadku,” dodal Smolinský.

OZ KOVO rozhodol 11. októbra o likvidácii základnej odborovej organizácie vo VW SK. Dôvodom má byť porušenie stanov, keď odbory vylúčili jedného svojho člena. Je ním neúspešný protikandidát Zoroslava Smolinského v májových voľbách podporovaný Machynom Koloman Kraslan. Smolinský za tým vidí mocenskú ambíciu vedenia zväzu ovládnuť ich odborovú organizáciu a snahu zmocniť sa jej majetku, ktorý presahuje milión eur. O tom, čo sa s ním stane po jej zániku, rozhodne súd.

OZ KOVO tvrdí, že Smolinský spoločne s výborom sústavne porušoval stanovy zväzu, zavádzal jeho orgány a nerešpektoval ani ich rozhodnutia. Podal naňho trestné oznámenie pre zavádzajúce, osočujúce a nepravdivé vyhlásenia na adresu zväzu a Machynu. Účtovných dokumentov, ku ktorým sa nevie dostať, sa bude domáhať súdnou cestou.

Smolinský založil v automobilke Moderné odbory Volkswagen, ktoré majú už viac ako 7300 členov a OZ KOVO podľa neho prišiel doteraz celkovo o vyše 8100 odborárov.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.