Seattle 29. augusta 2018 (HSP/Foto: TASR/AP-Rick Bowmer)
 
Americký sudca v Seattli predĺžil pre spoločnosť Defense Distributed so sídlom v texaskom Austine zákaz zverejniť plány zbraní vyrobených pomocou 3D tlačiarní či CNC frézovacími strojmi

Ilustračné foto

V roku 2015 bývalý prezident USA Barack Obama podal žalobu na Defense Distributed, kde nešlo o samotnú výrobu zbraní, ale ich ponuka na celosvetovom internete porušila zákon o kontrole vývozu zbraní, uvádza portál Gizmodo.
Terajší prezident Donald Trump nedávno dosiahol dohodu so spoločnosťou, v ktorej odstránil zo zoznamu ministerstva všetky zbrane až do kalibru 0,50, čo by umožnilo spoločnosti Defense Distributed zverejňovať plány 3D tlačených zbraní, ale americký sudca Robert Lasnik vydal zadržiavací príkaz krátko predtým, než dohoda 1. augusta vstúpila do platnosti.
 

Ako uvádza Bloomberg, Lasnik kritizoval tvrdenie vlády, že štáty nebudú poškodené zverejnením plánov, pretože federálna vláda je odhodlaná bojovať proti nedovoleným strelným zbraniam. Týmto sa podľa neho “každý občan bude môcť ozbrojiť mimo kontrolu zo strany vládnych nariadení”, čo predstavuje “značné nebezpečenstvo”.
 
Príspevok Súd v USA predĺžil zákaz zverejňovania plánov výroby zbraní z 3D tlačiarní zobrazený najskôr Hlavné správy.