Washington 3. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Chao Soi Cheong)
 

Americký súd nariadil, aby Irán vyplatil miliardy dolárov príbuzným obetí teroristických útokov 11. septembra 2001, oznamuje televízna stanica ABC s odkazom na súdne doklady.

Na archívnej snímke oblak dymu stúpa 11. septembra zo strechy jednej z dvojičiek Svetového obchodného centra v New Yorku

Podľa súdneho rozhodnutia sú Irán, Iránske revolučné gardy a Centrálna banka Iránu uznané za vinné z podielu na smrti 1008 ľudí. V súvislosti s tým iránska vláda musí vyplatiť kompenzáciu príbuzným obetí.
Veľkosť kompenzácie je závislá na príbuznosti: 12,5 miliónov dolárov — manželom mŕtvych, 8,5 miliónov — rodičom a deťom, 4,5 miliónov dolárov — bratom a sestrám.
Bez ohľadu na to, že špeciálna komisia, ktorá sa zaoberala vyšetrovaním teroristických útokov 9/11, nenašla predtým priame dôkazy účasti Iránu na týchto útokoch, súd v New Yorku rozhodol, že podkladov o pomoci Teheránu teroristickej skupine Al-Káida je dostatok.
Príbuzní obetí zažalovali iránsku vládu v roku 2004.
Ako zdôrazňuje televízia, Teherán sotva zaplatí naznačenú sumu. Ničmenej rozhodnutie súdu dovolí príbuzným obetí sa uchádzať o vyplatenie, ktoré USA konfiškujú z účtov iránskych občanov a spoločností.
 

Príspevok Súd USA nariadil, aby Irán vyplatil miliardy dolárov príbuzným obetí 11. septembra zobrazený najskôr Hlavné správy.