Moskva 15 júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 

Gazprom dosiahol pozastavenie rozhodnutia štokholmskej arbitráže v spore o tranzit plynu cez územie Ukrajiny. O tom sa hovorí v tlačovej správe Gazpromu.

Na snímke sídlo Gazpromu v Moskve

Ukrajinská spoločnosť tak prišla o legálne podklady pre ovládnutie aktív Gazpromu za hranicami.
„Túto skutočnosť použije Gazprom k tomu, aby sa odvolal proti jednaniu súdnych vykonávateľov vo Švajčiarsku a Holandsku,” vraví sa vo vyhlásení spoločnosti.
Na začiatku marca vyhovela štokholmská arbitráž požiadavkám Naftogazu voči Gazpromu vo veci žaloby o 4,673 miliardy dolárov za tranzit plynu.
Štokholmská arbitráž prijala v decembri a februári uznesenie o sporoch Gazpromu a Naftogazu ohľadom zmlúv na dodávku a tranzitnú dopravu plynu a zaviazala ruskú spoločnosť k vyplateniu ukrajinskej strany 2,56 miliardy dolárov. Gazprom sa v marci proti tomuto uzneseniu odvolal a v máji požiadal o úplné zrušenie „tranzitného” uznesenia. Ukrajina zase 30. mája oznámila zahájenie núteného vymáhania prostriedkov a oznámila, že súd podporil jej žiadosť o zabavenie akcií Nord Stream AG vo Švajšiarsku a Nord Stream 2 AG. 5. júna informovala o analogickom súdnom uznesení ohľadom aktív Gazpromu v Holandsku.
 

Príspevok Súd pozastavil plnenie rozhodnutia v spore Gazpromu a Naftogazu zobrazený najskôr Hlavné správy.