ím/Agrigento 1. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Pasquale Claudio Montana Lampo)

Nemecká kapitánka záchrannej lode Sea-Watch 3 Carola Racketeová zostáva zatiaľ v domácom väzení. Súd v sicílskom meste Agrigento totiž v pondelok večer odročil rozhodnutie o prípadnom vydaní zatykača na utorok. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu organizácie Sea-Watch Rubena Neugebauera. Túto informáciu DPA potvrdil aj Racketeovej právnik Leonardo Marino

Na snímke uprostred Carola Racketeová

Racketeovú zadržali po tom, ako v noci na sobotu priviezla bez povolenia 40 migrantov do prístavu na ostrove Lampedusa. Loď Sea-Watch 3, ktorá nedostala povolenie zakotviť v Taliansku, údajne pri vstupe do prístavu na Lampeduse vrazila do policajného člna.

Na súde sa mala 31-ročná Racketeová zodpovedať z napomáhania ilegálnej imigrácii, kladenia odporu polícii a nerešpektovania blokády talianskych teritoriálnych vôd, ktorú nariadil minister vnútra Matteo Salvini. Príslušný zákon nadobudol účinnosť v polovici júna a jeho cieľom je bojovať proti lodiam mimovládnych organizácií, ktoré Salvini obviňuje z toho, že sú pomáhajú prevádzačom. Racketeovej hrozí troj- až desaťročný trest odňatia slobody.

Loď Sea-Watch 3 vyzdvihla 12. júna celkove 53 migrantov pri pobreží Líbye. Talianske orgány neskôr umožnili vylodenie 13 osobám, zvyšných 40 však odmietali prijať. V stredu loď vplávala bez povolenia do talianskych vôd i napriek hrozbe vysokej pokuty. Racketeová povedala, že je pripravená ísť do väzenia za to, že migrantov privezie do bezpečia.

Prijatie migrantov z lode Sea-Watch 3 ponúkli Nemecko, Francúzsko, Fínsko, Luxembursko a Portugalsko. Na podporu organizácie Sea-Watch a kapitánky Racketeovej sa medzitým vyzbieralo viac než milión eur. Kapitánky sa zastal aj eurokomisár pre rozpočet a ľudské zdroje Günther Oettinger a na jej prepustenie z domáceho väzenia vyzval nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj