Bratislava 1. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Nerich Miškovič)

Riadny proces v kauze bytovej mafie sa dnes nekonal. Hlavným obžalovaným je v nej Jozef D., ktorý o sebe tvrdí, že je policajným agentom.

“Okresný súd Bratislava I odročil dnes hlavné pojednávanie na 6. až 10. marca budúceho roku. Súd dnes požiadal Generálnu prokuratúru SR o spoluprácu pri zistení bydliska niektorých poškodených, ktorí nepreberajú záseky súdu. Opakovane súd požiada ministra vnútra SR a prezidenta Policajného zboru o vyjadrenie k osobe obžalovaného Jozefa D.,” uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Naposledy sa mal proces začať po približne roku a pol v októbri minulého roka. Jozef D. však vtedy navrhol súdu, aby získal súhlas ministra vnútra, aby ho zbavil mlčanlivosti, a to aj na obdobie, kedy bol nielen príslušníkom, ale aj spolupracovníkom polície. Súd vtedy stanovil trojdňovú procesnú lehotu pre prokurátorku, obžalovaného Jozefa D. a advokáta s tým, že v tejto lehote pošlú návrh otázok, ktoré potom súd zašle ministerstvu vnútra, respektíve ministrovi vnútra.

Spisový materiál v kauze tzv. bytovej mafie je rozsiahly, má približne 12.000 strán. Keďže ide o nové zloženie senátu, viacerí obžalovaní požiadali dávnejšie o vykonanie dokazovania od začiatku. V marci minulého roku pre neúčasť troch obžalovaných súd v kauze nekonal. Za marcovú neúčasť na súde uložil predseda senátu hlavnému obžalovanému Jozefovi D. poriadkovú pokutu vo výške 500 eur. Po tom, ako sa pôvodný sudca a v súčasnosti obvinený Pavol D., vzdal k 1. máju minulého roku funkcie sudcu, značne to skomplikovalo doriešenie viacerých káuz, ktoré mu boli pridelené, vrátane tejto kauzy bytovej mafie.

Posledné pojednávanie v kauze bytovej mafie s obžalovaným Jozefom D., ktorý bol údajne agentom či príslušníkom Policajného zboru, sa konalo na začiatku marca 2014 pred Okresným súdom Bratislava I s vylúčením verejnosti. Rozhodol o tom na úvod procesu vtedajší predseda senátu Okresného súdu Bratislava I a exsudca Pavol D.

V kauze bytovej mafie je obžalovaných 14 osôb z podvodov, ktoré prebehli v rokoch 2004 až 2007. Jedna z obžalovaných medzičasom zomrela. Nehnuteľnosti v miliónových hodnotách prevádzali nastrčené osoby – herci za niekoľko tisíc korún.

Organizátori ich vybavili falošnými dokladmi totožnosti. Tzv. herci sa potom vydávali za skutočných vlastníkov a podpisovali potrebné dokumenty. Podvodníkom sa takto podarilo získať nehnuteľnosti v bratislavských Rusovciach, byt v Senici či dom v centre Bratislavy. Jozef D. pred Okresným súdom Bratislava I už v októbri 2011 vypovedal, že pôsobil ako agent kriminálneho spravodajstva.