Brno 23. marca 2019 (HSP/Sputnik/Foto:divadelnisvet.cz)
 
“Je to vážne škandalózne!” Uviedol podpredseda českej strany SPD Radim Fiala, ktorý vyzval k obrane tradičných hodnôt po zamietnutí žaloby brnenským Mestským súdom, ktorá bola podaná proti kontroverznej divadelnej hre “urážajúcej civilizačné hodnoty a národ,” ako to opísal Fiala.

Snímka z divadelnej hry Naše násilí a vaše násilí

Brnenský súd tento týždeň zamietol žalobu kardinála Dominika Duku, týkajúcu sa uvedenia “zvrátenej” divadelnej hry chorvátskeho dramatika a režiséra Olivera Frljiča pod názvom “Naše násilie a vaše násilie”, ktorá bola uvedená vlani v máji na brnenskej prehliadke Divadelný svet. Informoval o tom koncom týždňa portál Krajskelisty.cz. Podrobnejšie sme o kontroverznom diele písali napríklad v tomto článku.
Český poslanec Radim Fiala zdôrazňuje, že v tejto hre “nahý Ježiš znásilňuje moslimku a nahá herečka si vytiahla z vagíny českú vlajku.”
“Keby niekto niečo také urobil o moslimoch, hneď by sa na neho slniečkari zlietli, že ide o rasizmus, a taký človek by bol zrejme trestne stíhaný, ako už tomu je v mnohých prípadoch na liberálno demokratickom západe,” píše politik.
“Český národ a kresťanstvo sa alepodľa slniečkarov beztrestne urážať nôže! To je vážne škandalózne! “Uvádza Fiala.
Politik vyzýva, aby sme sa nenechali urážať a spojili sa, aby sme mohli brániť naše hodnoty. “Ľudia po celom svete už majú dosť toto, aby na nás slniečkari pľuli a hádzali špinu na naše národy. Máme už dosť útlaku z ich strany. Musíme zvrhnúť ich diktatúru,” konštatuje poslanec Parlamentu.
Čo sa týka tejto divadelnej hry chorvátskeho dramatika Olivera Frljiča, portál Krajské listy dodáva, že v mnohých krajinách sú jeho diela zakázané, napríklad doma v Chorvátsku, Bosne a Hercegovine či Poľsku.
V Česku je jeho tvorba veľkoryso tolerovaná a to napriek tomu, že práve v inscenácii Naše násilie a vaše násilie jedna z účinkujúcich manipuluje s českou vlajkou na svojich pohlavných orgánoch.
 
 
Príspevok “Súd legalizoval urážanie českého národa i kresťanstva, zvrhnime už diktatúru slniečkarov,” vyhlásil český politik Fiala, keď súd odmietol žalobu kardinála Duku na nemiestnu antikresťanskú divadelnú hru zobrazený najskôr Hlavné správy.