Bratislava 10. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Podľa Suchánka štát je povinný správať sa racionálne a využívať svoje vlastné organizácie na správu majetku spočívajúceho vo finančných hodnotách
Ľudia, za ktorých zdravotné poistenie platí štát, by mali byť poistení v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Navrhuje to vo svojom pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o zdravotnom poistení opozičný poslanec Alan Suchánek z OĽaNO.
Na snímke poslanec Alan Suchánek (OĽANO-NOVA)

Chce, aby štát uhrádzal odvody len za tých, ktorí sú poistení v zdravotnej poisťovni v stopercentnom vlastníctve štátu.
“Ak sa štát rozhodol platiť za vymedzenú skupinu osôb poistné, ako výlučný platiteľ poistného má bez akýchkoľvek pochýb právo určiť, v ktorej poisťovni uvedené osoby poistí. Štát je povinný správať sa racionálne a využívať svoje vlastné organizácie na správu majetku spočívajúceho vo finančných hodnotách,” zdôvodnil svoj návrh Suchánek. Prepoistiť by sa v tomto prípade bolo možné kedykoľvek.
V súčasnosti platí štát zdravotné odvody za približne tri milióny poistencov. Suchánek tvrdí, že ak existuje na Slovensku štátna zdravotná poisťovňa, nie je racionálne odovzdávať peniaze súkromníkom. Pripomína, že tie peniaze používajú aj na vyplácanie zisku svojim akcionárom, na rozdiel od štátnej poisťovne, ktorá ich všetky použije na zdravotnú starostlivosť. Návrh je podľa neho o to aktuálnejší, že štát má v súčasnosti cez vyššie zdravotné odvody poslať do zdravotných poisťovní sto miliónov eur na dofinancovanie zdravotníctva.
“Uvedomujeme si, že táto téma je citlivá. Je legitímne debatovať o tom, či z verejného zdravotného poistenia sa má tvoriť zisk, alebo nie,” reagoval minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smeru-SD). Jeho rezort pripravuje koncept obmedzenia zisku zdravotných poisťovní. O obmedzení ich zisku hovorí vláda vo svojom programovom vyhlásení.
“Naša predstava je o regulácii primeraného zisku tak, ako sú iné regulované odvetvia. Nie sme zástancom toho, že to má byť bez zisku,” povedal Drucker. Poukazuje pritom na nález Ústavného súdu SR. Rovnako iné subjekty pôsobiace v zdravotníctve dosahujú zisky, a to aj vyššie ako zdravotné poisťovne. Ako vyplynulo z jeho slov, riešením by mohlo byť stanovenie maximálnej miery výšky zisku.
Suchánek sa pokúša upraviť aj ďalší Druckerov návrh, novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Ochranný limit pred doplatkami za lieky by sa tak po novom mal týkať aj viacnásobných darcov krvi. Musia byť najmenej držiteľom Jánskeho plakety, teda krv darovať aspoň 20-krát. Takýmto darcom by zdravotné poisťovne raz za štvrťrok vrátili doplatky, ktoré prekročia ochranný limit 25 eur. Suchánek tiež navrhol, aby neplatili poplatky za spracovanie receptu a lekárskeho poukazu na zdravotnícku pomôcku.
“Snahou je zaviesť aspoň symbolické ocenenie vo vzťahu k mužom i ženám, ktorí minimálne 20-krát darovali to najcennejšie z dôvodu záchrany ľudského života, a to krv,” vysvetlil Suchánek.
Minister Drucker si vie predstaviť podporu darcov. “Ak je to technicky legislatívne čisté, tak by som odporúčal, aby ste to zvážili,” povedal poslancom v pléne. Otázke darcovstva sa podľa neho treba viac venovať. Zdôraznil, že pri darovaní krvi na tom ale nie sme až tak zle. Horšia situácia je podľa jeho slov v otázke darcovstva orgánov.