Palmýra 27. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Russian Ministry of Defence)

 
Oddiel kapitána Petra Vernikova prešiel 25 kilometrov po sýrskych cestách, kde je každý meter plný smrteľného nebezpečenstva. Ženisti majú na svojom konte 43 zneškodnených mín, z ktorých 23 neutralizoval dôstojník sám
 

Ruský ženista v Palmýre

O príbehu oddielu Petra Vernikova v Palmýre a jej okolí píše Krasnaja Zvezda.
Ako je známe, ruské vzdušné sily a sýrska armáda museli dvakrát oslobodzovať staré sýrske mesto. Kapitán Vernikov sa so svojou jednotkou zdržiaval v Palmýre na služobnej ceste na jar 2016 a 2017.
Úlohou bolo vyčistiť Palmýru od výbušnín a vykonať inžinierske prieskumy. Ženisti starostlivo skúmali cesty, budovy a hospodárske pozemky.
Obyčajným ľuďom sa zdá, že míny môžu byť umiestnené len pod povrchom alebo v tráve. V skutočnosti sa môžu nachádzať na najviac nečakaných miestach. Napríklad pod asfaltom, ktorý je na prvý pohľad pevný. Teroristi potrebujú len malý výmoľ, aby tam umiestnili výbušné zariadenie.
Odborníci z oddielu Vernikova však nachádzali tieto pasce voľným okom. Ženisti na to majú zvláštne znaky – zmeny vo farbe vozovky, čerstvé stopy nasypanej pôdy alebo rozptyl kameňov.
Oddiel často vstupoval do čerstvo oslobodených osád. A tu bolo nutné dodržiavať maximálnu starostlivosť a opatrnosť. Podľa Petra Vernikova ženisti pracujú s najvyšším nasadením.
Podľa Vernikova sa vojaci stretávali nielen s mínami z učebníc, ale tiež sa úplne nečakanými výbušnými zariadeniami. Bojovníci ich maskovali ako hračky, domáce potreby a domáce spotrebiče.
Takéto smrtiace hádanky musel riešiť oddiel Petra Vernikova v 14 osadách. Všetky boli úspešne zneškodnené.
Celkovo ruskí ženisti počas troch rokov operácie v Sýrii odmínovali 6,5 tisíc hektárov územia, 1,5 tisíc kilometrov ciest a 19 tisíc budov.
 
Príspevok Súboj so smrťou. Ruský dôstojník popísal prácu v Sýrii zobrazený najskôr Hlavné správy.