Súboj dvoch šachistov-politikov: Rus Karpov dal mat „Rusovi“Kasparovovi: „On teraz žije v USA, pracuje na tej strane“. Aj Kiska „hrá šach“?

Moskva/New York 1. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)
 
13. násobný majster sveta v šachu Garri Kasparov v nemeckých novinách Frankfurte Allgemeine Zeitung vyzval na politický bojkot majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018 v Rusku.

Na snímke Garry Kasparov

„Obyčajne vystupujem proti bojkotom tohto druhu, keď je reč o finálnych štádiách veľkých turnajov, pretože to môže potrestať iba športovcov. No ja vystupujem za politický bojkot režimu v Moskve a proti tým nepriateľským postupom, ktoré uskutočňuje ruská moc,“ napísal Kasparov.
Hodenú rukavicu Kasparova prijal jeho niekdajší veľký súper, 12. násobný majster sveta v šachu a poslanec ruskej Štátnej dumy Anatolij Karpov: „Takéto spontánne rozhodnutia sú dosť charakteristické pre Garriho Kimoviča (Kasparova). On teraz žije v USA a „pracuje z tej strany“, je presvedčený Karpov.
Kasparov sa narodil ako Garik Kimovič Vajnštajn, syn Kima Mojsejeviča Vajnštajna. Ako 12-ročný prijal skomolené priezvisko svojej matky. Tá sa volala Gasparian a malý Vajnštajn si ho „lišiacky“ rusifikoval na Kasparov.
V roku 1984 21-ročný Kasparov vstúpil do  Komunistickej strany Sovietskeho zväzu, ale už v roku 1991 dostal od Centra bezpečnostnej politiky USA vyznamenanie „Ochranca plameňa“, ktoré sa udeľuje občanom „za verejnú činnosť súvisiacu s rozširovaním demokratických hodnôt a rešpekt k ľudským právam“. Kasparov sa výrazne politicky angažuje, je známy ako ostrý odporca Vladimira Putina,  v roku 2014 odsúdil znovuzjednotenie Krymu s Ruskom, ako aj postoje Ruska v súvislosti s vojenským konfliktom na východe Ukrajiny a vyzval západných lídrov zosilniť tlak na Putina. V októbri 2017 vyzval bojkotovať ruské prezidentské voľby, ktoré sa konali 18. marca 2018 a ktoré suverénne vyhral Vladimir Putin. Kasparov podporuje poprevratový kyjevský režim na čele s Porošenkom.
Mnoho občanov Slovenska je presvedčených, že aj istý politik pôsobiaci v mimoriadne vysokej slovenskej štátnej funkcii, ktorý sa kedysi,  keď to bolo ešte výhodné, chcel stať členom KSČ, no odmietli ho, potom  žil v USA a dnes húževnato vetrí a podporuje každý závan vánku zo Západu a všetko, čo je proti Rusku, „pracuje z tej strany“.
Vladimír Mohorita
 
Príspevok Súboj dvoch šachistov-politikov: Rus Karpov dal mat „Rusovi“Kasparovovi: „On teraz žije v USA, pracuje na tej strane“. Aj Kiska „hrá šach“? zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)