Bratislava 11. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
 
Slovenský europoslanec Branislav škripek (OľaNO) je spravodajcom drogovej problematiky v Európskom parlamente, kde sa práve dnes bude hlasovať o správe, ktorú predkladá za Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť. Situácia je vážna, pretože na trh sa dostali nové druhy drog, ktoré sú mimoriadnou hrozbou.

Na snímke poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek

Cyklopropylfentanyl (tiež MAF alebo metoxy) je syntetický opioid mnohonásobne silnejší než prírodné ópiové drogy. Je extrémne návykový a môže sa vyskytovať vo forme prášku, tekutiny alebo tabletiek. Je nebezpčený aj pri náhodnom kontakte s pokožkou, takže predstavuje vážne nebezpečenstvo nielen pre užívateľov, ale aj pre rodinných príslušníkov, priateľov, zdravotníkov, policajtov či zamestnancov pošty.
Hoci je táto droga na trhu iba rok, v Európe už zahubila najmenej šesťdesiat ľudí a pre svoju smiešne nízku cenu sa šíri najmä medzi mládežou, a to najmä zo sociálne slabších rodín, ktorá pre svoju neinformovanosť a ľahkovážnosť je ňou vážne ohrozená. Chemicky, účinkom aj cenou je veľmi podobnou drogou aj ďalší syntetický opioid metoxyacetylfentanyl, na užívanie ktorého zomrelo v Európe za posledný rok šesť ľudí.
Až tri percentá školákov vo veku 15 až 16 rokov užili za posledný rok nové psychoaktívne látky, uviedol Škripek. Varuje, že mladí ľudia si môžu tieto drogy veľmi ľahko, bez vedomia rodičov, kúpiť cez internet za smiešne sumy. „Sú to veľmi nebezpečné drogy s vysokou účinnosťou,“ hovorí Marek Krajčí, poslanec NR SR (OĽaNO). Preto by mala byť dnes na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu schválená správa, ktorá zakazuje tieto látky v celej Európskej únii a mal by ich na podnet poslanca Krajčího riešiť na svojej septembrovej schôdzi aj slovenský parlament.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Sú tu nové, mimoriadne nebezpečné syntetické drogy: Extrémne návykové, lacné a ľahko dostupné zobrazený najskôr Hlavné správy.