Rangún/Nepjito 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Aung Shine Oo)

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij dnes vyhlásila, že jej vláda je pripravená začať s procesom návratu utečencov, ktorí si želajú vrátiť sa z Bangladéša do vlasti.
Na snímke Aun Schan Su Ťij

Aun Schan Su Ťij sa takto vyjadrila v televíznom prejave k národu zameranom na situáciu v Jakchainskom štáte, odkiaľ ušli pred násilím státisíce príslušníkov moslimskej rohinskej menšiny.
Su Ťij predniesla svoj prvý prejav k situácii v mjanmarskej metropole Nepjito za účasti zahraničných diplomatov, ktorých zároveň pozvala na návštevu Jakchainského štátu. Podľa nej sa väčšiny dedín násilnosti nedotkli.
“Väčšina sa nepridala k exodu. Chceme zistiť, prečo prebieha tento exodus. Existuje mnoho tvrdení a protitvrdení,” vyhlásila Su Ťij, ktorú citovala agentúra DPA.
“Odsudzujeme akékoľvek porušovanie ľudských práv a nezákonné násilie,” pokračovala Su Ťij. Mjanmarsko sa podľa nej “nebojí medzinárodného šetrenia”. Od 5. septembra, ako poznamenala, nedošlo k žiadnym konfliktom alebo vojenským “čistiacim operáciám”, takže nie je jasné, prečo moslimovia utekajú.
“Naša vláda vynakladá maximálne úsilie na podporu mieru a stability,” konštatovala Su Ťij, ktorá oficiálne zastáva úrad štátnej radkyne a ministerky zahraničných vecí, ale de facto je líderkou Mjanmarska.
Su Ťij vo svojom prejave nepoužila názov “Rohingovia” s výnimkou Armády spásy Rohingov Jakchainského štátu (ARSA), ktorá 25. augusta zaútočila na policajné a armádne pozície, čím odštartovala protiútok vládnych síl. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Su Ťij taktiež uviedla, že moslimovia neboli jediní, na ktorých doľahol konflikt; pred bojmi utieklo viacero ďalších etnických a náboženských skupín.
Vyhlásenie líderky Mjanmarska k masovému úteku moslimských Rohingov sa netrpezlivo očakávalo už niekoľko týždňov, pretože doteraz k nemu nezaujala žiadne zásadné stanovisko, za čo čelila ostrej kritike. Niektorí jej kritici dokonca žiadali, aby jej odobrali Nobelovu cenu mieru.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uviedla, že od 25. augusta do 15. septembra ušlo z Mjanmarska do Bangladéša 409.000 rohinských utečencov.