Rangún/Nepjito 19. septembra 2017 (TASR)

Mjanmarská líderka Aun Schan Su Ťij dnes vyhlásila, že jej vláda je pripravená začať s procesom návratu utečencov, ktorí si želajú vrátiť sa z Bangladéša do vlasti.
Na snímke Aun Schan Su Ťij

Aun Schan Su Ťij sa takto vyjadrila v televíznom prejave k národu zameranom na situáciu v Jakchainskom štáte, odkiaľ ušli pred násilím státisíce príslušníkov moslimskej rohinskej menšiny.
Su Ťij predniesla svoj prejav v mjanmarskej metropole Nepjito za účasti zahraničných diplomatov, ktorých zároveň pozvala na návštevu Jakchainského štátu. Podľa nej sa väčšiny dedín násilnosti nedotkli.
“Väčšina sa nepridala k exodu. Chceme zistiť, prečo prebieha tento exodus. Existuje mnoho tvrdení a protitvrdení,” vyhlásila Su Ťij, ktorú citovala agentúra DPA.
Jej vyhlásenie k masovému úteku moslimských Rohingov sa netrpezlivo očakávalo už niekoľko týždňov, pretože doteraz k nemu nezaujala žiadne zásadné stanovisko, za čo čelila ostrej kritike. Niektorí jej kritici dokonca žiadali, aby jej odobrali Nobelovu cenu mieru.
K hromadnému úteku moslimských Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) uviedla, že od 25. augusta do 15. septembra ušlo z Mjanmarska do Bangladéša 409.000 rohinských utečencov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.