Devínska Nová Ves 22. mája 2018 (HSP/Foto: Matica slovenská)
 
Devínska Nová Ves bola cez víkend dejiskom 25. ročníka Festivalu slovenskej národnej piesne, ktorý tu už tradične organizujú miestni matičiari v spolupráci s mestskou časťou a farnosťou. V centre pozornosti bola predovšetkým ľudová pieseň, no nechýbal ani tanec a sprievodné podujatia. Opernú verziu známych ľudových piesní famózne predviedol sólista opery SND Miroslav Dvorský, ktorý bol zlatým klincom programu

25. ročníka Festivalu slovenskej národnej piesne sa zúčastnil aj operný spevák Miroslav Dvorský

“Je obdivuhodné, že aj aktivity, ktoré sú na pleciach dobrovoľníkov, dokážu v Matici pretrvať celé štvrťstoročie a byť veľkolepé a na úrovni celoslovenských podujatí,” povedal na adresu organizátorov i účastníkov festivalu prvý podpredseda Matice slovenskej (MS) Marek Hanuska.

25. ročník Festivalu slovenskej národnej piesne

Predstavitelia ustanovizne zároveň využili jubilejný ročník na to, aby riaditeľa podujatia Petra Kruga ocenili za zásluhy za zachovávanie tradície a odkazu našich predkov. Jedno z najvyšších matičných ocenení Cenu Matice slovenskej mu odovzdal predseda MS Marián Gešper. Ten označil formu vlastenectva, ktorá sa prejavuje kultúrou, slovesnosťou, folklórom a dedí sa z generácie na generáciu, za úprimnú a prirodzenú. Peter Krug vyjadril podstatu svojich celoživotných snáh v oblasti folklóru jednou vetou: “Celý život tým žijem, teším sa a som rád, že môžem dať to, čo som získal od svojich predkov.”

Riaditeľa podujatia Petra Kruga za zásluhy za zachovávanie tradície a odkazu našich predkov ocenil jednou z najvyšších matičných ocenení Cenou Matice slovenskej jej predseda Marián Gešper

Aj samotný operný spevák Miroslav Dvorský potvrdil, že národná pieseň neodmysliteľné patrí k slovenskej kultúre. “Slovenský národ je veľmi muzikálny, miluje hudbu a je veľmi citlivý. Pieseň je základom slovenskej rodiny, ja sám si pamätám, ako nám mama doma stále spievala piesne. Preto si myslím, že slovenská ľudová pieseň je základom kultúry slovenského národa. Na nej boli odchované generácie a vďaka tomuto je slovenská duša citlivá a krásna,” vyjadril sa jeden z našich najznámejších spevákov opery. V jeho prevedení zneli ľudové piesne ako famózne skladby z operných predstavení.
Aj toto podujatie ukázalo, že náš národný poklad v podobe piesne môžeme hrdo prezentovať doma i v zahraničí.

25. ročník Festivalu slovenskej národnej piesne

Podujatie sa začalo už v sobotu v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku spomienkou na významného slovenského spisovateľa a rodáka z Devínskej Novej Vsi Rudolfa Slobodu, a to pri príležitosti jeho nedožitých 80 rokov. V nedeľu mali návštevníci možnosť prezrieť si výstavu historických vozidiel.

25. ročník Festivalu slovenskej národnej piesne

Poobede sa konal hlavný program s vystúpeniami detských folklórnych súborov Slniečko a Kobylka, speváckej skupiny Kytica, speváckych zborov Rodokmeň a Bystričan, ale aj miestnych žiakov.

25. ročník Festivalu slovenskej národnej piesne

Jedinečné umenie predviedol husľový virtuóz Miroslav Dudík s ľudovou hudbou Dudíci. Predseda Miestneho odboru MS v Devínskej Novej Vsi Juraj Strempek verí, že v budúcich rokoch sa festival podarí rozšíriť o ďalšie sprievodné podujatia a vystúpia na ňom ďalší sólisti a súbory, najmä tie, ktoré pôsobia pri Matici slovenskej.
Redakciu informovala Veronika Matušková, hovorkyňa Matice slovenskej
Príspevok Štvrťstoročie Festivalu slovenskej národnej piesne je dôkazom úprimného a prirodzeného vlastenectva zobrazený najskôr Hlavné správy.