Berlín 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Zdeněk Urban)

Štvrtina masla (250 g) sa od začiatku septembra predáva v nemeckom diskontnom obchodnom reťazci Aldi po 1,99 eura. Tak veľa ešte nikdy nestálo od zavedenia eura pred 15 rokmi. Cena masla v Aldi ovplyvňuje jeho cenu aj v iných supermarketoch. Nasledujú ho.
Ilustračné foto

Mliekarne v Nemecku nepredpokladajú, že sa cena masla rýchlo vráti na predchádzajúcu úroveň. V máji sa 250 g predávalo ešte po 1,29 eura.
Hlavnou príčinou zdražovania masla je rast ceny smotany, z ktorého sa vyrába. Nákupné ceny v reťazci „v princípe zachovávajú trhový princíp ponuky a dopytu“, uviedla dnes centrála reťazca Aldi-Süd, ktorá pôsobí v južných nemeckých spolkových krajinách.
Ponuka smotany pre výrobu masla je teraz nízka. Od mliečnej krízy, ktorá vypukla v roku 2015, mnoho mliečnych fariem zaniklo, ďalšie obmedzili produkciu základnej suroviny. Uviedol to konateľ združenia producentov mlieka Eckard Heuser. Okrem toho sa v Európe na prelome leta a jesene tradične dosahuje najnižšia výroba mlieka.
Mliekarne tvrdia, že iba rastom cien svojich výrobkov môžu získať prostriedky, aby mohli platiť viac za dodávky suroviny prvovýrobcom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.