Svet 13. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Christopher Ena)

Štvornásobný víťaz Tour de France a jeden najúspešnejších cyklistov súčasnosti Chris Froome mal na tohtoročnej španielskej Vuelte pozitívny dopingový test na látku salbutamol. Portál Cycling Weekly informuje, že Froomovi teraz hrozí zákaz činnosti.
Na snímke britský cyklista Chris Froome

Britský cyklista Chris Froome mal počas Vuelty pozitívny dopingový test. Celkovému víťazovi podujatia a štvornásobnému šampiónovi Tour de France zistili dvojnásobne zvýšenú koncentráciu salbutamolu, ktorý sa používa na liečbu astmy. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) požiadala Froomea o vysvetlenie a zatiaľ ho nesuspendovala.
Vo vzorke moču rodáka z Kene, ktorú odobrali 7. septembra, objavili 2000 nanogramov salbutamolu. Maximálna povolená hranica je 1000 nanogramov. Podľa vedenia jeho tímu Sky mal Froome počas záverečného týždňa Vuelty príznaky astmy, preto užil väčšie množstvo salbutamolu.
“UCI má plné právo na to, aby skúmala a analyzovala výsledky dopingových testov. Jej predstaviteľom poskytnem všetky potrebné informácie, ktoré budú odo mňa žiadať. Je všeobecne známe, že mám astmu a dobre viem, aké sú pravidlá UCI. Na liečbu symptómov môjho ochorenia používam inhalátor. Je mi jasné, že ma budú testovať vždy, keď mám na významných pretekoch sebe žlté tričko pre vedúceho pretekára,” uviedol Froome vo svojom vyhlásení, ktoré sprostredkovala agentúra AP. Brit triumfoval na Vuelte prvýkrát v kariére dva mesiace po tom, ako po štvrtý raz nenašiel premožiteľa na Tour.
V podobnom prípade roku 2007 dostal Alessandro Petacchi 12-mesačný zákaz činnosti pir zistení 1 320 ng a jeho kolega Diego Ulissi dostal deväťmesačný zákaz po tom, ako mu zistili 1900 ng počas Giro d’Italia v roku 2014. Obaja jazdci mali v krvi menej salbutamolu ako teraz Froome.
Akýkoľvek dištanc by znehodnotil jeho výhru na Vuelte a potenciálne by znemožnil jeho pokusy vyhrať Giro d’Italia a Tour de France v roku 2018.
Tím Sky zdôraznil, že Froomovi nezistili žiadne iné nálezy a opakoval, že jazdec trpí astmou od detstva. Lekári a právnici tímu teraz skúmajú výsledky kontroly a zvážia ďalšie kroky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.