Edinburgh 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)

Líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová v nedeľu varovala britského premiéra Borisa Johnsona, že Británia nebude schopná udržať Škótsko ako súčasť Spojeného kráľovstva proti jeho vôli

Na snímke Nicola Sturgeonová

V rozhovore pre spravodajskú spoločnosť BBC Sturgeonová vyhlásila, že úspech SNP vo štvrtkových všeobecných voľbách jej dáva mandát na usporiadanie nového referenda o nezávislosti Škótska.

Ministri britskej vlády sú však proti takémuto kroku a jeden z nich, Michael Gove, pre BBC v nedeľu vyhlásil, že výsledok škótskeho referenda z roku 2014 treba „rešpektovať“. Dodal, že ďalšie referendum o nezávislosti Škótska nebude.

Sturgeonová však vyhlásila, že „ďalšia existencia Spojeného kráľovstva je možná iba na základe súhlasu“ jeho súčastí. Poznamenala, že ak je Johnson presvedčený, že Škóti chcú zostať súčasťou kráľovstva, mal by im dať príležitosť vyjadriť sa k tejto téme.

Keď sa v roku 2014 uskutočnilo referendum o nezávislosti Škótska, 55 percent voličov hlasovalo za zachovanie spojenectva medzi Edinburghom a Londýnom. V regióne vládnuca SNP však využila výsledky celoštátneho referenda o zotrvaní Británie v EÚ, v ktorom obyvatelia Škótska na rozdiel od iných britských regiónov nepodporovali brexit. Práve táto okolnosť viedla SNP k tomu, že znova prišla s návrhmi na vypísanie nového referenda o nezávislosti, ktoré by Sturgeonová chcela zorganizovať pred ukončením právomocí súčasného škótskeho parlamentu v roku 2021.

Johnson naďalej tvrdí, že referendum o nezávislosti v roku 2014 už dalo odpovede na všetky otázky, takže možnosť opakovaného plebiscitu je vylúčená.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj