Praha 9. marca 2018 (HSP/Foto:Polícia SR)

Vedci pravidelne skúmajú prítomnosť pervitínu v odpadových vodách, aby zostavili rebríček oblastí s najvyššou konzumáciou nebezpečnej drogy dostupnej takmer pre všetky sociálne vrstvy. V rebríčku sa objavili aj slovenské mestá – Bratislava na šiestom mieste. V testoch sa už v minulosti vysoko umiestnili mestá v Českej republike. Inak tomu nebolo ani tento rok. České Budějovice a Brno sa umiestnili na treťom a štvrtom mieste, v prvej desiatke sa umiestnila tiež pätica nemeckých miest, ktorá ležia neďaleko českých hraníc, píše portál Novinky.cz.

Štúdia Európskeh monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) sa venovala analýze odpadových vôd v šiestich desiatkach vybraných miest po celej Európe. Vedci vo vzorkách z minulého roka hľadali zvyšky kokaínu, amfetamínu, metamfetamínu, ktorý je u nás známy pod menom pervitín, a drogy MDMA predávanej na čiernom trhu ako extáza. Všetky štyri tieto drogy majú stimulačné účinky, okrem kokaínu sú všetky syntetické. Štúdiu odpadových vôd vykonáva EMCDDZ už od roku 2011.
Najvyšší obsah pervitínu na počet obyvateľov našli vedci vo splaškových vodách saskej Kamenice (Chemnitz), ktorá leží asi 35 kilometrov od českej hranice. Na druhom mieste sa umiestnil Erfurt, hlavné mesto nemeckej spolkovej krajiny Durínsko, na piatom Drážďany, na siedmom Norimberg a na desiatom Magdeburg. Polícia pri tom už dlhšie tvrdí, že pervitín vo východonemeckých mestách pochádza práve z českej distribúcie.
Bratislava sa umiestnila na šiestej priečke, na jedenástej Piešťany. Slovenské a české mestá tak za sebou nechali aj európske metropoly, ako Zürich, Barcelona, ​​Helsinki či Berlín.
Za nový trend, ktorý možno pozorovať na základe aktuálnej štúdie, vedci označili fakt, že na rozdiel od predchádzajúcich rokov, kedy sa zvyšky pervitínu v odpadových vodách objavovali prevažne v Česku a na Slovensku, sa táto syntetická droga teraz rozšírila aj do Nemecka, na sever Európy a dokonca aj na Cyprus. Obe sledované cyperská mesta skončila v prvej pätnástke.
Na čele rebríčka miest, ktorých splašky obsahovali vlani na počet obyvateľov najviac kokaínu, skončila Barcelona. Popredné priečky v tomto prípade obsadili predovšetkým mestá na západe a juhu Európy. Brno a České Budějovice skončili až na posledných miestach.
Najvyššiu koncentráciu amfetamínov na počet obyvateľov vedci namerali v holandskom Eidhovene. Aj v prípade tejto syntetickej drogy české mestá obsadili priečky v spodnej časti rebríčka.
Poslednú významnú látku, extázu, obsahovali v najvyššej miere splašky z Amsterdamu. Brno obsadilo v tomto prípade 21. a České Budějovice 37. priečku zo šiestich desiatok sledovaných miest. Moravská metropola tak predbehla napríklad aj Brusel, Frankfurt nad Mohanom či Oslo.