Brusel 3. augusta 2017 (HSP/Welt/Foto:TASR/AP-Michael Probst)
 
Islamské učenie hrá podľa štúdie v radikalizácii mladých moslimov v Európe obrovskú úlohu. Frustrácia a nedostatok vyhliadok v oblasti zamestnania samé o sebe nie sú dôvodom k obráteniu moslimov na islamistov, tvrdí štúdia vypracovaná na univerzite vo Viedni

Ilustračné foto

Názor, že radikálni moslimovia majú zvyčajne len málo informácií o ich náboženstve, nebol potvrdený v utorok zverejnenou 310-stránkovou štúdiou. Zdrojom informácií je 29 biografických rozhovorov s delikventnými moslimami v Rakúsku.
Ednan Aslan, profesor islamského náboženského vzdelávania na univerzite vo Viedni, hovorí: “Bez ohľadu na ich náboženské poznanie poskytuje radikalizácia istým ľuďom ponuku, ktorá dáva zmysel a štruktúru ich životom.” Je zjavné, že väčšina respondentov pochádzala z veriacej moslimskej rodiny, čo znamená, že pred radikalizáciou vedeli minimálne základy islamu.
Salafizmus je islamské učenie, ktoré reguluje všetky aspekty života. Radikálne prostredie poskytuje logistickú podporu a pomáha šíreniu džihádistickej ideológie. Ústrednú úlohu hrajú niektoré mešity: “Ľudia, ktorí majú vyššie teologické poznanie, pôsobia ako orgány a hrajú v šírení ideológie ústrednú rolu,” uvádza štúdia.
V procese radikalizácie nie je dôležité vymedzenie sekularity západnou spoločnosťou, ale aj zo strany väčšiny moslimov, píše sa v správe. “Radikálne skupiny a jednotlivci sa vidia ako jediní praví moslimovia,” tvrdí štúdia.
Sociálne prostredie je vnímané ako degenerované, odmieta demokraciu, hovorí, že Západ je nepriateľom moslimského sveta. 18-mesačná empirická štúdie bola financovaná rakúskym ministerstvom zahraničia.
Nedávno zverejnená štúdia o džihádisitckej mládeži v Nemecku prišla k inému záveru. Podľa nej vedia radikalizovaní moslimovia len veľmi málo o islame a sami majú nekritický pohľad na svet.
Podľa štúdie sú obzvlášť zraniteľní mladí ľudia, ktorí sú v kritickom období života. Spúšťou môže byť násilie zo strany rodičov, úmrtie v rodine alebo užívanie drog. “Džihád im poskytuje túžbu a nádeje na nový začiatok,” hovorí vedúci výskumník Andreas Zick. Avšak štúdia na University of Bielefeld zvolila iný prístup a analyzovala WhatsApp chat saláfistickej skupiny mládeže.
 
Príspevok Štúdia: Islamské učenie hrá v radikalizácii mladých moslimov v Európe obrovskú úlohu zobrazený najskôr Hlavné správy.