Bratislava 18. apríla 2017 (HSP/Foto: Screenshot Facebook, TASR – Jakub Kotian)

Už dnes sa v Bratislave začne Veľký protikorupčný pochod, ktorý organizujú študenti z gymnázia v Dubnici nad Váhom. Podľa prihlásených na facebooku by na demonštráciu malo doraziť viac ako 10 tisíc ľudí.

Facebooková výzva na Veľký protikorupčný pochod

O stanovisko k samotnému pochodu, kedy študenti žiadajú vyšetriť kauzy Gorila a Bašternák, odstúpenie Roberta Kaliňáka, Tibora Gašpara a Dušana Kováčika a zrušenie Mečiarových amnestií, sme požiadali viacerých lídrov slovenských politických strán. Nateraz odpovedali predseda OĽaNO Igor Matovič a predseda SMK József Menyhárt.

Igor Matovič

„Vzhľadom na skutočnosť, že viaceré vláde naklonené média šíria správu, že stojím za organizáciou dnešného študentského protestu, sa protestu osobne nezúčastním, aby som nedal nikomu žiadnu zámienku pochod diskreditovať. Vážim si aktivitu študentov a veľmi dúfam, že sa im podarí zobudiť Slovensko spiace vo svojom poddanskom sne,“ uviedol Matovič.

Na snímke líder hnutia OľaNO-NOVA Igor Matovič

„Svoju spolupatričnosť so študentmi po pochode vyjadrím prítomnosťou na každodennej akcii pred symbolom korupcie – pred luxusnou rezidenciou Bonaparte, kde už 18ty krát budeme Fica vyzývať, aby splnil svoj sľub a vysťahoval sa z ukradnutého bytu,“ dodal.

József Menyhárt

„Slovensko sa v roku 2016 – oproti predošlému roku – posunulo na rebríčku korupcie o štyri miesta nižšie. Zo 176 skúmaných krajín sme teda päťdesiati štvrtí. V rámci krajín EÚ to znamená 22. miesto. Tento fakt sám osebe naznačuje neprajný stav. A keď sa pozrieme na korupciu bližšie, vidíme že mnoho prípadov, ktoré právom vyvolali všeobecné pobúrenie, zostalo nevyriešených a neuzavretých. Nejde len o kauzy Gorila alebo Bašternák, ktoré sú nepochybne najvypuklejšie, ale aj o mnohé ďalšie prípady verejného obstarávania, vykupovania nehnuteľností či financovania politických strán a iné, ktoré boli zamietnuté pod koberec,“ vysvetlil Menyhárt.

Na snímke predseda SMK József Menyhárt

„Občianske združenia či organizácie, pozorovatelia a nezaujatí experti jednoznačne zdôrazňujú: riešenie nemáme hľadať v zákonoch, ale v konkrétnych osobách, ktoré o týchto kauzách rozhodovali a rozhodujú. Politická moc, predstavitelia tejto moci sú zodpovední za rozmnoženú korupciu a za jej prešetrenie. Aj Strana maďarskej komunity zdieľa tento názor, a samozrejme, podporuje dnešné protikorupčný protest.  Ide nepochybne o významnú aktivitu, a jej apolitickosť, ktorú organizátori, stredoškoláci, hlásajú, o to viac zdôrazňuje charakter „vôle ľudu“,“ dodal na záver predseda SMK.