Študentskú kvapku podporili tisícky darcov

Košice 21. novembra 2017 (HSP/Foto:HSP)

Na Národnej transfúznej službe v spolupráci s Červeným krížom v Košiciach počas štyroch týždňov  od 16. októbra do 17. novembra 2017 prebiehal 23. ročník Študentskej kvapky. Tento rok sa niesol pod názvom „ To nedáš štyri deci?“
Na snímke Mobilný výjazd do firmy Ness. Do Študentskej kvapky sa zapojili aj zamestnanci košických firiem.

Naše kroky viedli priamo na NTS za pani primárkou MUDr. Jitkou Mačalovou, aby nám priblížila, ako táto študentská aktivita prebiehala.

Podľa čoho poznáte dobrého študenta?
Na transfúzke dobrých študentov poznáme tak, že sú u nás, že prišli darovať krv pre blížneho, ktorý si sám pomôcť nevie. Možno pôvodne prišli k nám preto, aby sa uliali z písomky, aby mali voľno, ale vyšší princíp prevyšuje malicherné dôvody.

Koľký ročník je v poradí Študentská kvapka?
Tento rok je už 23. ročník Študentskej kvapky organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko – transfúznymi oddeleniami nemocníc. Tohoročná kampaň sa niesla v znamení sloganu Nemaj len kecy a nebuď od veci.

Kedy sa organizuje?
Študentská kvapka sa organizuje v období október – november a je zameraná na mladých ľudí, študentov, prvodarcov, aby prekonali svoj strach, možno kolektívne, za pomoci svojich spolužiakov,  a prišli k nám darovať krv.

Mnohí majú strach, čo im poradíte?
A prekonať strach sa dá nesmierne ľahko: ,, Jednoducho si pomyslieť, že darujeme pre svojho najbližšieho rodiča, súrodenca, dieťa….“ Ako náhle sa im to podarí, verím, že si v budúcnosti nájdu cestu na najbližšie transfúzne pracovisko vo svojom okolí.

Kto môže darovať krv ? Aké musí spĺňať podmienky?
Každý zdravý človek vo veku od 18 do 60. Pravidelný darca môže darovať až  do 65 rokov, ktorý má minimálne 50 kg. Slobodná voľba môže zachrániť život! Na transfúzku nikdy nechoďte sami, stále príďte s kamarátom, kolegom, známym, ktorý transfúzku ešte nepozná. Bez darcov krvi hemoterapia neexistuje! Bez darcu krvi je transfúzia neuskutočniteľná. Každý zdravý človek môžeš zachrániť život – darujte  ” SVOJU ” kvapku krvi, tým, ktorí to najviac potrebujú. Nikdy neviete, kedy ju budete potrebovať aj Vy.   Neváhajte a urobte dobrý skutok. Najvzácnejšiu tekutinu si nekúpite. A len Vy môžete rozhodnúť o tom, či pomôžete. Ak ste zdravý,  prosíme, príďte darovať krv s niekým, čo nás nepozná !

Ktorá krvná skupina je najvzácnejšia ?
Každá skupina je vzácna  A, B, AB, O . A hlavne tá, ktorú má darca a potrebuje pacient. Muži môžu darovať každé tri mesiace a ženy každé štyri mesiace.

Krv sa používa pri rôznych operáciach, akých napríklad?
Pri nekomplikovanej operácii srdca je potrebná krv najmenej od 4 darcov krvi. Pri výmene bedrového kĺbu, prasknutom žalúdočnom vrede je potrebná krv najmenej od 2 darcov krvi.

Musia prísť darcovia krvi darovať na transfúzne pracovisko alebo Vás môžu aj niekde stretnúť? 
Pracoviská Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky každý deň, podľa záujmu, aj cez víkendy organizujú mobilné odbery. My prídeme všade tam, kde nás pozvú, kde sa nájde aspoň 10 a viac ľudí, ochotných darovať krv. Chodíme do škôl, na úrady, podnikov, na fary, do rôznych spoločenstiev – motorkári, hasiči, poštári a pod.

Koľko darcov prišlo počas Študentskej kvapky?
Počas štyroch týždňov Študentskej kvapky  na našej Národnej transfúznej stanici na Triede SNP  a mobilných výjazdov prišlo dohromady  2222 darcov. Počet odberov darcov, ktorí mohli darovať bolo 1748 a počet prvodarcov počas študentskej kvapky bolo 478. Počet mobilných výjazdov bolo 22 na rôzne inštitúcie, či už stredné alebo aj vysoké školy, či firiem.    Pre našu Národnú transfúznu stanicu sme získali 874 litrov tejto vzácnej tekutiny.

Na čo všetko môže byť krv použitá?
Odobratá krv od jedného darcu krvi sa spracuje na tri transfúzne lieky: erytrocyty – červené krvinky sa podávajú pacientom,  trombocyty – krvné doštičky a krvnú plazmu, to znanemá, že jedným odberom krvi môže darca krvi zachrániť tri životy resp. pomôcť trom pacientom. Zamestnanci transfúzneho pracoviska majú tú česť poznať a spolupracovať s elitou spoločnosti, s darcami krvi, ktorí k nám prísť nemusia, ale prídu s cieľom zachrániť život. Nikto z nás nevie, kedy sám bude potrebovať pomoc v podobe transfúzie a žiadna transfúzia sa bez darcu krvi uskutočniť nedá. Našim darcom opakujeme, príďte v takom časovom intervale, aký Vám vyhovuje, ale nikdy k nám nepríďte sám, príďte s niekým, ktorý ešte transfúzku nepozná a s Vašou pomocou tiež podaruje krv. Zadarmo sme dostali, zadarmo dávajme.

Radosť z darovania
V ostatných rokoch výrazne stúpol najmä podiel mladšej generácie medzi oceňovanými mnohonásobnými darcami krvi. Mnohý z  „Je tam troška strach a rešpekt. Nejako špeciálne sa nepripravujem, no pijem veľmi veľa tekutín a pred odberom sa najem lebo viem, že je to potrebné pre moje telo. Je to krásny pocit, že niekomu práve svojou krvou zachránim život.“ dodala s úsmevom jedna z darkýň Mariana Zarembová. Krv je najvzácnejšia tekutina, akú môže človek, človeku  darovať. No nie každý daruje. Niekomu chýba zdravie, inému zasa odvaha a ďalší nemá čas. ,,Veľmi som sa tešil na darovanie krvi. Pripravoval som sa, večer pred darovaním som pil veľa vody aj v noci asi dva litre. Ráno som jedol chlieb z maslom a džemom. Veľmi si to zatiaľ neuvedomujem, ale musím povedať, že je to veľmi dobrý pocit. A prídem aj nabudúce.“ opisuje svoje pocity prvodarca Jonáš Kuchár.
Na snímke MUDr. Jitka Mačalová, primárka Národnej transfúznej stanice v Košiciach
MUDr. Jitka Mačalová, primárka Národnej transfúznej stanice v Košiciach 60. rokov.
Po absolvovaní Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v roku 1982, MUDr. Jitka Mačalová nastúpila na Fakultné hematologické oddelenie FNsP v Košiciach, v súčasnosti je to Odberové a Spracovateľské centrum Národnej transfúznej služby SR, kde pracuje doteraz. Práve v deň  Svetového dňa darcov krvi 2017 si MUDr. Jitka Mačalová prevzala striebornú Jánskeho plaketu za 20 odberov krvi.
Janka Pavelová

ZDROJ >>

Komentujte :)