Študenti Londýnskej univerzity požadujú odstrániť z osnov významných európskych filozofov, lebo sú “bieli”

Londýn 10. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)

Študenti prestížnej University of London požadujú, aby významné osobnosti ako Platón, Aristoteles, Voltaire, Descartes či Immanuel Kant boli zakázané v osnovách filozofie, pretože sú “bieli” (európski)

Ilustračné fotoIlustračné foto

Ide o študentov Školy orientálnych a afrických štúdií (SOAS), ktorí by chceli preberať “na svojich kurzoch väčšinu filozofov” pochádzajúcich z Afriky a z Ázie.

Podľa vyjadrenia študentskej únie, zákaz “bielych” filozofov by mal byť súčasťou širšej kampane “dekolonizácie” univerzity a “riešiť štrukturálne a epistemologické dedičstvo kolonializmu.” Takzvaní “bieli filozofi” by mali byť súčasťou osnov len “v prípade potreby” a ich práce by mali byť študované z “kritického hľadiska”. Napríklad u osvietenských filozofov totiž badať “koloniálny kontext”.

Mnohí však týmto vyjadrením ostali pobúrení a varujú, že by sa situácia mohla vymknúť spod kontroly. “To hovorí o nevzdelanosti a odhodlaní neprekonať nevzdelanosť. Nemožno vylúčiť celú oblasť intelektuálneho úsilia bez prešetrenia a jasného skúmania, čo znamená pojem biela filozofia,” vyhlásil sir Roger Scruton pre denník Daily Mail. “Ak si myslia, že je koloniálnym kontextom to, z čoho vychádza Kantova Kritika čistého rozumu, chcel by som to počuť,” dodal.

Prorektor Buckinghamskej univerzity sir Anthony Seldon vraví o “skutočnom nebezpečenstve politickej korektnosti, ktorá sa dostáva mimo kontrolu”. Vedúca sekcie náboženstva a filozofie v SOAS Erica Hunterová je prekvapená vyhlásením študentov a označuje ho za “trochu smiešne”.

Aj britský denník Express sa pýta, či “nejde o žart”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)