Helsinki 7. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
V hlavnom meste Fínska v stredu začal dvojdňový zjazd Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ktorý ponúkne odpoveď na otázku, či sa kandidátom na post predsedu budúcej Európskej komisie stane šéf frakcie EPP v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber z Nemecka alebo bývalý fínsky premiér Alexander Stubb. K tajnému hlasovaniu nakoniec dôjde vo štvrtok dopoludnia

Na snímke Alexander Stubb

“Hovorím od začiatku, že je to ako futbalový zápas Nemecko – Fínsko, ale radšej by som to videl ako hokejový zápas medzi oboma krajinami,” uviedol Stubb v stredu dopoludnia pred novinármi na otázku, ako vidí svoje šance pred štvrtkovým hlasovaním. Upozornil na fínsku vlastnosť nikdy sa nevzdávať, čo platí aj v jeho prípade. Priznal, že si uvedomuje náznaky o väčšej podpore pre Webera, ale upozornil, že hlasovanie bude tajné a že má silnú podporu zo všetkých členských krajín a sesterských strán v EPP.
V stredu večer sa v priestoroch kongresovej sály Messukeskis uskutoční posledná debata medzi Weberom a Stubbom a fínsky expremiér a súčasný podpredseda Európskej investičnej banky (EIB) uviedol, že určite nepôjde o debatu na americký spôsob, kde kandidáti na seba navzájom útočia. Stubb pripomenul, že Weber vďaka svojej pozícii osobne pozná veľmi veľa kandidátov zjazdu, kým on kampaň začal pred piatimi týždňami, ale stihol precestovať Európu so svojím kufrom a pokúsil sa osloviť čo najširšiu základňu voličov. “Jediný spôsob, ako osloviť ľudí, je priamo a otvorene s nimi komunikovať,” dodal.
Pripomenul, že o všetkom rozhodne zjazd strany a on nebude sklamaný, ak nevyhrá. “Poznáme sa s Manfredom dlhý čas, sme priatelia,” pripomenul. “Vieme diskutovať o tých istých témach, či už je to migrácia, bezpečnosť alebo digitalizácia.”
Stubb v tejto súvislosti priznal, že neuznáva štýl amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý svoju politiku vedie šírením nenávisti a strachu a “darí” sa mu rozdeľovať spoločnosť.
“Nechcel by som, aby sa rovnaká vec diala tu v Európe. Nesmieme polarizovať spoločnosť rovnako ako v Spojených štátoch, nesmieme riadiť Európu na základe strachu a nenávisti,” spresnil.
S odkazom na úlohu USA vo svete skonštatoval, že vzniká určité mocenské vákuum, kde by EÚ mala rýchlo zareagovať. Prvé vákuum je v oblasti hodnôt, ktoré má EÚ jasne vyhranené a musí ich obraňovať. Ďalšie “medzery” sú medzinárodný obchod, mnohostranný mocenský systém, pričom EÚ je v histórii sveta najúspešnejší príbeh multilateralizmu, a nakoniec je tu oblasť obrany a bezpečnosti, kde podľa jeho slov Únia musí prijať viac zodpovednosti.
“Ak budeme rozdelení a vrátime sa späť k nacionalistickej rétorike a žabomyším vojnám medzi členskými štátmi, tak stratíme našu historickú šancu,” zdôraznil Stubb.
V prípade svojho úspechu a zvolenia za volebného lídra EPP (tzv. Spitzenkandidat) chce presadiť dve základné veci: vytvoriť koalíciu v Európskom parlamente, kde politicky preferuje umiernený stred, a viesť debaty aj s populistami a predstaviteľmi extrémnej pravice a extrémnej ľavice, čo sa mu podľa jeho slov darilo v domácej politike.
“Ak urobím koalíciu, tak iba s proeurópskymi silami,” upozornil. Dodal, že vie, ako si poradiť s populistami. Kým bol na čele vlády, vládol spolu so stranou Praví Fíni a tá postupne stratila svoju členskú základňu, nedokázala plniť svoje sľuby a nakoniec sa rozpadla na dva subjekty a je v opozícii. “To je scenár platný aj pre Mattea Salviniho, Jaroslawa Kaczyňského a ďalších populistov. Chcem sa pokúsiť ich zničiť,” odkázal.
 
Príspevok Stubb verí vo svoje šance stať sa volebným lídrom strany zobrazený najskôr Hlavné správy.