Washington 29. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Hassan Ammar)
 
Po krátkej pauze Biely dom opäť sústreďuje svoju pozornosť na dianie v Sýrii. Posledné udalosti svedčia o tom, že vojna v tejto krajine speje ku koncu (aj keď, budeme úprimní, rôzne ozbrojené konflikty sa len tak ľahko nekončia). Prečo potom USA posilňujú svoje vojenské sily na Blízkom východe a hrozia novým bombardovaním Sýrie? Znova sú vo svete chýry o tom, že Asad použije chemické zbrane. Dobrá zámienka…

Ilustračné foto

Ruské velenie naopak tvrdí, že chemický útok pripravujú islamisti zo skupiny Haját Tahrír aš-Sam. Prízvukuje, že, ako aj predtým, táto provokácia sa pripravuje za aktívnej účasti amerických a britských tajných služieb. Rusi to vysvetľujú tým, že islamisti sa pokúsia využiť poslednú možnosť, ako predĺžiť konflikt v Sýrii a ponechať vo svojej moci aspoň niektoré lokality. Moskva tvrdí, že je to absolútne nelogické, že by úplne na konci vojny Asad sa odhodlal na použitie chemických zbrani – prečo by to robil? Nie je v tom žiadna logika.
Amerických, britských a francúzskych kolegov však žiadna logika, zdá sa, nezaujíma. V hre sú iné veci. A tak sa už aj Francúzsko mieni pripojiť k zaoceánskym partnerom a zúčastniť sa na ďalších náletoch v Sýrii. Potvrdil to samotný francúzsky prezident Emmanuel Macron a „podmienil“ to tým, že Asad použije chemické zbrane. Aktívnu pomoc v operácii spojeneckých síl prisľúbila aj Veľká Británia.
Spojencov vôbec nezaujíma otázka, načo, z akého dôvodu by v súčasnej situácii Asad použil chemické zbrane. Vzniká dojem, že niekto z partnerov (možno aj všetci?) vlastnia stroj času a vopred vedia, čo sa stane. Ako by inak vedeli, že Asad použije tie chemické zbrane?
Ako prví k vlastníctvu stroja času sa prihlásili Briti. Ako inak sa dá vysvetliť fakt, že už hneď prvý policajt, ktorý dobehol k postihnutým Skripaľovcom, síce nemal žiadne zdravotnícke vzdelanie a špeciálne prístroje, ale v priebehu pár minút zistil, že boli otrávení Novičokom? Určite si zapol stroj času a pozrel sa, čo sa stalo pred niekoľkými hodinami… Určite Briti použili stroj času aj v prípade ďalšieho otrávenia dvoch ľudí, výbuchu vo vojenskom závode v Salisbury a pod., pretože v priebehu niekoľkých minút určili príčinu a vinníka.
Ako vedeli, čo sa stalo, keď doposiaľ nepredložili ani jeden relevantný dôkaz? Je tu iba jediné logické vysvetlenie: videli to na vlastné oči, keď sa prostredníctvom stroja času vrátili do minulosti a pozreli si, čo sa stalo. Dôkazy síce nemajú, ale „videli to na vlastné oči“.
Na rozdiel od Britov, ktorí sa za pomoci stroja času vedia prenášať iba do minulosti, Američania vedia nahliadnuť aj do budúcnosti. Iba tak sa dá vysvetliť to, že presne vedia, že Asad použije chemické zbrane – a hlavne v čase, kedy to vôbec nepotrebuje. Jednoducho nahliadli do budúcnosti a uvideli, ako hnusný zločinec Asad zabíja chemickými zbraňami tisíce nevinných civilistov…
Bohužiaľ, ten americký stroj času často zlyháva. Veď aj v minulosti Američania dosť často nahliadli do budúcnosti, ale akosi neúspešne. Úplne vážne tvrdili, napríklad, že tiež hnusný zločinec, iracký diktátor Saddám Husajn vlastní chemické zbrane a určite ich použije. Ale Husajn tie zbrane nepoužil, nikdy sa v Iraku nenašli a vlastne tam ani neboli. Nič to! USA napadli túto arabskú krajinu, zabili hlavu štátu, rozpútali tam občiansku vojnu, ktorá tam trvá aj dodnes a nevedno, kedy sa skončí. Dnes sa pre Sýriu pripravuje presne podobný scenár.
Podobných „chybičiek“ stroja času bolo viac. Bohužiaľ, určite zlyhal aj tento raz. Američania uvideli v budúcnosti skreslený obraz a teraz sa riadia podľa neho. Teda sa riadia, samozrejme, nielen podľa tohto pochybného obrázku, ale v súlade so svojimi záujmami. Ako povedal známy americký politik, Američania majú vo svete svoje záujmy, ale konajú iba tam, kde tie záujmy majú a nikde inde. Nuž, otázka je iba v tom, či sa na tejto zemeguli nájde meter štvorcový, kde Američania nemajú svoje záujmy…
Eugen Rusnák
 
Príspevok Stroj času, alebo prečo chce Biely dom znova bombardovať Sýriu kvôli „plánovanému“ použitiu chemických zbraní zobrazený najskôr Hlavné správy.