Moskva 25. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alexander Zemlianichenko)

Stretnutie Jareda Kushnera, zaťa amerického prezidenta Donalda Trumpa, s predsedom predstavenstva ruskej Vnešekonombanky Sergejom Gorkovom sa nekonalo na pokyn Moskvy, uviedol dnes podľa agentúry AP hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Na snímke Dmitrij Peskov

“Takéto kontakty si nevyžadujú povolenie Kremľa a neuskutočňujú sa v mene Kremľa,” povedal Peskov.
Kushner o sa o približne polhodinovom stretnutí s Gorkovom, ktoré sa uskutočnilo v decembri minulého roku v New Yorku, zmienil v pondelok vo svojej výpovedi pred výborom amerického Senátu pre kontrolu tajných služieb. Výbor vyšetruje zasahovanie Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Podľa Kushnera ho o stretnutie s Gorkovom požiadal vtedajší ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Sergej Kisľak.
Vnešekonombanka je štátna rozvojová banka, ktorá je podľa denníka New York Times napojená na ruské tajné služby. Ide o jednu z ruských finančných inštitúcií na ktoré administratíva predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu uvalila sankcie v súvislosti s ruskou anexiou Krymského polostrova v marci 2014.
Gorkov je absolventom vysokej školy ruskej Federálnej bezpečnostnej služby. Neskôr pracoval v ropnej spoločnosti Jukos a pôsobil ako člen predstavenstva spoločnosti Sberbank.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.