Liberec/Praha 10. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

Večerné stretnutie prezidenta ČR Miloša Zemana s vedúcimi predstaviteľmi koaličných strán v Liberci riešenie vnútropolitickej krízy v Česku neprinieslo.
Na snímke prezident Českej republiky Miloš Zeman

Prvý podpredseda ČSSD Milan Chovanec, ktorý na rýchlo zvolanej schôdzke zastupoval neprítomného lídra strany, premiéra Bohuslava Sobotku, ktorý je na návšteve Luxemburska, ako aj predseda ľudovcov z KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v Liberci potvrdili, že ich strany trvajú na odvolaní vicepremiéra a ministra financií ČR Andreja Babiša. Ten bol ďalším účastníkom stretnutia ako predseda koaličného hnutia ANO.
Chovanec hovoril pred novinármi o vecnej, pomerne dlhej debate, počas ktorej prítomní prediskutovali možnosti, ktoré prichádzajú do úvahy. Telefonicky už informoval premiéra Sobotku o priebehu stretnutia.
Prezident Zeman sa kríze, na ktorej vyriešenie stačí podľa Milana Chovanca rezignácia Andreja Babiša, bude venovať po návrate z návštevy Čínskej ľudovej republiky, dodal zástupca ČSSD na schôdzke.
“Nedošlo k fyzickému kontaktu. Názory sme si vymenili,” povedal na margo atmosféry rokovania predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Podľa jeho názoru bolo dnešné večerné stretnutie dôkazom toho, že sa hlava štátu usiluje o odblokovanie situácie. Predložený návrh prezidenta ČR prerokujú zainteresované strany, kým bude hlava štátu na zahraničnej návšteve.
KDU-ČSL má záujem na pokračovaní súčasnej trojkoalície, vyplynulo z Bělobrádkových slov.
Okolnosti zvolania dnešného večerného stretnutia v Liberci, kde pred dejiskom tiež demonštrovalo asi 200 občanov, kritizoval podľa informácií českých médií neprítomný premiér a líder ČSSD Sobotka. Ten sa o iniciatíve hlavy štátu dozvedel – podobne ako jej ďalší aktéri – na poslednú chvíľu, konkrétne už na letisku pred odletom na zahraničnú cestu.
Podľa jeho slov to ilustruje politiku Pražského hradu. Bolo to zbytočné a malicherné, dodal.
Už skôr sa objavili špekulácie, že za neskorým zvolaním stretnutia bol zámer využiť Sobotkovu neprítomnosť na rokovanie koaličných lídrov, čo však, prirodzene, žiadny oficiálny zdroj nepotvrdil.