Washington 8. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-John Locher)

Nedeľa 1. októbra, keď Stephen Paddock zastrelil v americkom Las Vegas 58 ľudí a takmer 500 ďalších zranil, bola na sociálnej sieti Twitter najsmutnejším dňom za posledných osem rokov. V histórii meraní ľudia toľko smutných slov ešte nepoužili.
Na snímke ľudia kráčajú cez most okolo hotela MGM a nápisu na počesť obetí masovej streľby v Las Vegas

“Po masakri v Las Vegas v nedeľu večer nameral hedonometer na Twitteri najnižší index šťastia,” informoval denník Washington Post.
Hedonometer merajúci úroveň šťastia na sociálnej sieti vyvinuli v roku 2009 vedci z Vermontskej univerzity a spoločnosti Mitre. Najprv zistili emocionálnu váhu určitých slov. Najšťastnejším je slovo smiech, nasledujú šťastie a láska.
Podľa toho, koľko takých slov sa v daný deň objaví na Twitteri, merajú vedci úroveň šťastia. Najšťastnejšími bývajú Vianoce, Deň matiek a Deň vďakyvzdania.
“Na rozdiel od bežných prieskumov verejnej mienky sa ľudí nepýtame na to, ako sa majú, ale pozeráme sa na to, ako to vyjadrujú,” vysvetlil pre Washington Post jeden z autorov hedonometra Peter Dodd.
Najmenej šťastia vyjadrujú v tomto poradí slová terorista, samovražda, znásilnenie, terorizmus, vražda, rakovina, zabitý, zabiť a zomrel.
A práve po streľbe v Las Vegas použili ľudia najviac týchto slov od začiatku meraní. Dodd zdôraznil, že v skutočnosti bola úroveň šťastia ešte nižšia, než ukázal index. Ľudia totiž používali aj slovo Vegas, ktoré je bežne veľmi pozitívnym slovom, a tak zmiernilo celkový výsledok.
Predtým boli dňami s najmenším šťastím na sociálnej sieti dni útokov na nočný klub v Orlande v roku 2016, násilných demonštrácií v Charlottesville toto leto a zabitia policajtov v Dallase v roku 2016.
Piatym najnešťastnejším v poradí je deň po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta, napísal Washington Post.