Bratislava 13. júla 2019 (SITA/SVF/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Slovenské reprezentantky Andrea Štrbová s Natáliou Dubovcovou sa rozlúčili s “päťhviezdičkovým” turnajom World Tour v plážovom volejbale vo švajčiarskom Gstaade celkovým 5. miestom. V sobotňajšom štvrťfinále podľahli domácim nasadeným jednotkám Tanji Hüberliovej a Nine Betschartovej 1:2 na sety (14, -18, -9) a nedoplatili favorizovanému páru tesnú prehru z nedávnych MS v Hamburgu, kde takisto ovládli prvý set

Na snímke slovenské reprezentantky v plážovom volejbale zľava Andrea Štrbová a Natália Dubovcová

Napriek tomu dosiahli Slovenky najlepší výsledok v aktuálnej sezóne aj svojej spoločnej kariére. Piata pozícia im patrila aj na podujatiach v holandskom Haagu a malajzijskom Kuala Lumpure, ale v prvom prípade išlo o “štvorhviezdičkový” a v druhom o “trojhviezdičkový” turnaj s menšou konkurenciou.

Konečná 5. pozícia je aj vyrovnanie doterajšieho najlepšieho výsledku Sloveniek v Gstaade, v roku 2012 rovnaké umiestnenie dosiahli Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová. Slovenky si za turnaj vo Švajčiarsku pripísali do rebríčkov 720 bodov, čím výrazne podporili svoje ambície smerom k účasti na OH 2020 v japonskom Tokiu. V Gstaade sa dostali medzi tri najlepšie páry z Európy – spolu so Švajčiarkami a Holanďankami Keizerovou a Meppelinkovou, ktoré tiež skončili vo štvrťfinále.

“Žiaľ, malo to napokon až príliš podobný priebeh ako v Hamburgu. Proti týmto súperkám sa zle útočí, lebo blok nie je dobre vidieť. Na to som v druhej polovici zápasu nevedela nájsť kľúč a Švajčiarky sa chytili v obrane. V prvom sete bolo vidieť, že boli nervózne, že ‘musia’; hrať pred domácim publikom nie je jednoduché. Chceli sme vyhrať druhý set, lebo tajbrejk je vždy vabank; súperky môžu chytiť vlnu a už sa na nej len zvezú. Žiaľ, nevyšlo to. Tento výsledok považujem za najlepší v našej spoločnej kariére, aj v porovnaní s vlaňajším bronzom z Three stars z Mersinu. Tu sú všetky top tímy; v semifinále sú vicemajsterky sveta, semifinalistky z MS a dve brazílske dvojice. Som rada, že sme získali veľa bodov a pomôže nám to pred ďalšími turnajmi,” uviedla Natália Dubovcová pre spravodajstvo SVF.

Úvod zápasu bol vyrovnaný a oba tímy sa striedali vo vedení. Slovenky však po ese Štrbovej a úspešnom bloku Dubovcovej odskočili súperkám na dva body a viedli 10:8. Od tohto momentu domáce hráčky už nedokázali vyrovnať skóre. Naopak, ich manko sa zvyšovalo a kľúčovú sériu bodov dosiahol slovenský pár, keď zvýšil z 15:12 na 18:12. V závere setu si udržiaval náskok a prvé dejstvo získal pre seba pomerom 21:14 po priamom bode Štrbovej.

Začiatok druhého setu ponúkol opäť vyrovnaný priebeh. Hráčky sa naťahovali o každý bod až do šestnástej výmeny, keď Hüberliová s Betschartovou odskočili na 9:7 a následne aj 10:7, na čo Slovenky zareagovali oddychovým časom. Po timeoute domáce plážové volejbalistky pokračovali v presnej hre a vypracovali si náskok 16:11. Štrbová a Dubovcová síce zdramatizovali záver prostredného dejstva, dotiahli sa na rozdiel jediného bodu, ale Švajčiarky napokon triumfovali 21:18.

V tajbrejku si všetky hráčky spočiatku dávali pozor na zbytočné chyby, ale po nepresnom servise Štrbovej a presnom útoku Betschartovej viedli domáce reprezentantky 5:3. Švajčiarky od tejto chvíle kontrolovali dianie na dvorci a po úspešnej sérii výmien mali k dobru sedem bodov (12:5). Komfortný náskok si už nenechali vziať a zvíťazili 15:9.

“Chýbal nám kúsok. Švajčiarky si to pred domácimi divákmi zaslúžili, my im to vrátime na ME v Moskve. Škoda, že sa nám v druhom sete tak nedarilo na servise a neodskočili sme im, mohlo to vyzerať inak. V tajbrejku ony odskočili na tri body, blokárka sa chytila na bloku, dostali sa do eufórie a na vlnu. Atmosféra bola krásna, hrať pred toľkými divákmi som si maximálne užila. Súhlasím, že celkovo je to náš najlepší doterajší výsledok. Medaila znie pekne, ale tu to bolo rozhodne náročnejšie. S piatym miestom sme spokojné, je to nadplán. Boli by sme spokojné aj s 9. priečkou, ‘päťka’ je super,” zhodnotila Andrea Štrbová.

Turnaj World Tour v plážovom volejbale – Five stars (Major) – Gstaad (Švaj.) – sobota:

Štvrťfinále: Tanja Hüberliová, Nina Betschartová (Švaj.) – Andrea Štrbová, Natália Dubovcová (SR) 2:1 (-14, 18, 9)

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj