Minsk 10. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Nemenov)
 
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko vo štvrtok pohrozil Rusku, že ak bude naďalej trvať na vyšších cenách za dovoz ruskej ropy a plynu, príde o svojho verného spojenca. “Ak si ruské vedenie vyberie tento smer a stratu svojho jediného spojenca na západe, bude to ich voľba,” povedal Lukašenko

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom (vľavo)

Bieloruský prezident sa v posledných mesiacoch viackrát stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, aby ho presvedčil, nech Rusko ponechá ceny za suroviny prepravované do Bieloruska po starom. Rusko však takéto riešenie odmieta a argumentuje, že Bielorusko aj napriek zmenám bude platiť za ruské energetické zdroje oveľa menej ako ostatné krajiny.
Lukašenko sa vo štvrtok opätovne vyjadril aj k otázke prípadného zjednotenia Ruska s Bieloruskom, čo je podľa neho práve scenár, ktorý Moskva zvyšovaním cien sleduje. “Nikto nás nemôže donútiť. Dohodli sme sa s prezidentom Ruska, že otázka zjednotenia nie je na programe,” povedal bieloruský prezident.
Lukašenko myšlienku zjednotenia svojej krajiny s Ruskom opakovane odmietol už v minulosti. “To sa nikdy nestane. Suverenita je pre nás posvätná vec,” vyhlásil napríklad v decembri. Už vtedy dal do spojitosti zvyšovanie cien za ruskú ropu a plyn a údajnú snahu Moskvy dotlačiť Bielorusko k zjednoteniu sa s Ruskom. “Viem, čo všetky tieto náznaky znamenajú: Dáme vám vašu ropu, ale zrušte svoju krajinu a pripojte sa k Rusku,” povedal.
Príspevok Stratíte svojho jediného spojenca na západe, hrozí Rusku Lukašenko zobrazený najskôr Hlavné správy.