Bratislava 30. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Proces stratifikácie nemocníc padol za obeť predvolebnému obdobiu, populizmu viacerých politikov a vnútrostraníckemu boju v Smere-SD. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Dušan Zachar

Na snímke analytik Ineko Dušan Zachar

Celý tvorivý a legislatívny proces Zdravej zmeny bol podľa neho najdôležitejšou udalosťou roka v zdravotnej politike. „Neschválenie stratifikácie v parlamente znamená, že za 12 rokov, čo Smer-SD obsadzoval post ministra či ministerky zdravotníctva, nedokázal presadiť v zdravotníctve žiadnu významnejšiu systémovú zmenu, ktorá by pomáhala pacientom a občanom na Slovensku,“ konštatoval Zachar. Analytickú prípravu projektu stratifikácie považuje za najväčší úspech, hoci sa nepodarila uskutočniť „koncovka“ v parlamente. Reforma je však podľa neho aspoň analyticky pripravená pre budúcu vládu.

Analytik INEKO vníma pozitívne pokračovanie v porovnávaní cien nakupovaných tovarov, prístrojov a služieb štátnymi zariadeniami, za čo získal tohto roku ministerský Inštitút zdravotnej politiky ocenenie Úradnícky čin roka. Je podľa neho dobré, že sa pracuje na aktualizácii štandardných diagnostických a liečebných postupov a že sa naštartovali programy skríningov rakoviny.

„Potešili ma tiež centrálne nákupy Všeobecnej zdravotnej poisťovne na účinnú látku, čo sa týka liečiv pre drahú biologickú liečbu, ktoré priniesli miliónové úspory,“ dodal. Za najväčší neúspech považuje neprijatie legislatívy „upratujúcej“ v nemocničnej sieti. Nevyužitým potenciálom bolo podľa neho oddlženie nemocníc a nevynucovanie sankčných inštrumentov v prípade neplnenia ozdravných programov, ktoré verejnosť nemala ani možnosť vidieť, keďže zostali nezverejnené.

„Väčšina oddlžených štátnych nemocníc začala znovu vytvárať nové dlhy a straty, a to dokonca v ešte rýchlejšom tempe ako doposiaľ. To je veľké zlyhanie,“ dodal Zachar. Negatívom bol podľa neho aj netransparentný tender Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na licencie pre záchranky.

„Je potrebné nastaviť stabilné financovanie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby bolo predvídateľné a nemuselo sa na konci roka handrkovať opätovne o výške dofinancovania,“ konštatoval Zachar. Ďalšou výzvou bude podľa neho reštart procesu prijímania stratifikácie novou vládou. Ako dodal, čaká nás tiež vážny problém, a to neudržateľnosť platového automatu v takej forme, ako platí dnes. Ak sa podľa analytika INEKO platový automat nezmení, nemocnice budú v nadchádzajúcich rokoch čeliť zákonnej povinnosti výrazného nárastu personálnych nákladov, na ktoré nebudú mať zdroje.

„Ak sa nič nezmení, nemocnice sa budú zadlžovať, dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov sa zhorší a v dlhšom časovom horizonte to bude mať negatívny vplyv aj na kvalitu poskytovanej starostlivosti,“ konštatoval. Uvítal by, keby sa pri využívaní zdrojov v zdravotníctve viac uplatňovala myšlienka hodnoty za peniaze, nakoľko tá dokáže v zdravotníctve zachraňovať životy a predlžovať ľuďom roky prežité v dobrom zdraví.

INEKO chce podľa Zachara v budúcom roku pokračovať najmä v rozvíjaní zdravotníckeho portálu inštitútu kdesaliecit.sk a vo vylepšovaní metodiky merania a hodnotenia kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. „Aby sme vedeli poskytovať verejnosti kvalitnejšie informácie, na základe ktorých sa môžu opierať pri svojich rozhodnutiach,“ uzavrel.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj