Deir ez Zor 18. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-SANA)

Počas utorka sa situácia v Deir ez Zor výrazne zhoršila. Včera sa situácii na východe Sýrie venovalo niekoľko ruských analytikov. Podľa portálu Warfiles sa situácia v Deir ez Zor zhoršila.

Na snímke sýrsky prezident Bašár AsadNa snímke sýrsky prezident Bašár Asad

V pondelok teroristi ISIS prerazili obranu sýrskych výsadkárov a Republikánskej gardy, pričom sa im podarilo vytvoriť dva kotle, v jednom je letisko a v druhom mesto. Prví teroristi prenikli na cintorín, autobusovú stanicu a do okrajových častí mesta. Situácia sa počas utorka ešte viac zhoršila. Protiútok výsadkárov a Republikánskej gardy sa nepodaril a džihádisti už oslavujú víťazstvo a chystajú sa zlikvidovať obrancov mesta.

Podľa informácií libanonského denníka Al Achbar prenikli teroristi do štvrte al Ummal a obsadili ulicu Port Said, ktorá spája mesto s letiskom. Do mesta sa tak nedostane žiadna pomoc. Letisko ešte stále držia výsadkári, lietadlá však nemôžu kvôli raketám zem-vzduch, ktoré majú teroristi k dispozícii, na letisku v Deir es Zor pristávať. Mesto sa ocitlo v totálnej blokáde.

0000024153

Mesto Deir ez Zor sa nachádza na brehu rieky Eufrat a predstavuje dôležitý prístav na riečnej ceste Er – Rakka – Bagdad. Mesto je administratívnym centrom rovnomennej oblasti a žije v ňom približne 200 000 ľudí. V okolí mesta sa nachádzajú bohaté ropné polia. Mesto takmer dva roky žilo v obkľúčení teroristov, bránili ho časti sýrskej regulérnej armády, posilnené výsadkármi a Republikánskou gardou, spolu s políciou ide o posádku cca 4 000 mužov. Dôležitú úlohu pri obrane mesta hrali miestne milície.

Situácia v meste sa zlepšila v januári 2016, kedy ruské letectvo zbombardovalo pozície teroristov. Krátko predtým americké lietadlá akoby omylom zbombardovali pozície sýrskej armády, čo pomohlo teroristom. Spomenutý útok ruského letectva však útok teroristov utopil v krvi, takže americké bombardovanie sýrskych pozícií sa minulo účinkom.

Boje o Deir ez Zor už trvajú štyri dni, zahynulo niekoľko desiatok civilistov, množstvo sýrskych vojakov i teroristov. V poslednej dobe sa teroristi aktivizujú na východe Sýrie, v oblasti Rakky, Palmýry a Suejdy, pričom sa do tejto oblasti presúva čoraz viac teroristov z oblasti irackého Mosulu. Teroristi ovládnutím mesta získajú kontrolu aj nad prítokom vody do Eufratu, čo sa môže negatívne prejaviť v zásobovaní vodou pre územie Iraku.

Ruskí vojenskí odborníci poukazujú na skutočnosť, že taktika západnej koalíciev Mosule umožňuje džihádistom prenikať do východných oblastí Sýrie, pričom najväčšie počty teroristov smerujú do Palmýry a Deir ez Zor. Ruský arabista Leonid Isaev však nevidí situáciu v Deir ez Zor ružovo, podľa jeho slov oficiálny Damask stráca kontrolu nad mestom. Vládne vojská sú pomerne ďaleko od mesta a takisto Asadova armáda nie je dostatočne početná na to, aby zvládla boje na viacerých frontoch. Podľa informácii sýrskych vládnych kruhov momentálne má sýrska armáda približne 90 000 vojakov a pôsobí unaveným dojmom.

ISIS už vyhlásil, že umožní civilistom po obsadení mesta z Deir ez Zor odísť, nie však smerom k tureckým hraniciam, kde sa nachádzajú skupiny “umiernenej opozície” s ktorými má ISIS nevybavené účty. Obyvatelia môžu odísť smerom na Damask. ISIS sa chystá zaviesť v meste šarijátne pravidlá a zákony, vrátane odievania, zábavy, televízie.

Problém Deir ez Zor spočíva aj v tom, že väčšinu obyvateľstva tvoria sunniti s vlažným postojom k Damasku a oficiálnej sýrskej vláde.

Podľa slov Boris Rožinnoja (Colonel Cassad) takisto na portáli Warfiles sa v utorok odohrali prudké boje medzi vládnymi jednotkami a teroristami z ISIS. Vládnym silám sa nepodarilo vytlačiť teroristov z oblasti Dzitrii, útoky ruského a sýrskeho letectva síce čiastočne zbrzdili aktivity teroristov, lietadiel však nie je dostatok.

Armáda drží najmä letisko, teroristi západný okraj letiska ostreľujú mínometmi a delostrelectvom. Podľa Cassada terororisti stratili približne 100 mužov, 10 pickupov, 2 tanky, 1 protilietadlový kanón a 1 raketový systém Grad.

Teroristi na svojom portáli al-Amaq uviedli že zlikvidovali niekoľko desiatok vládnych vojakov a podarilo sa im zajať aj viacero príslušníkov milície a výsadkárov. Obrancovia mesta sa nemienia vzdať a chcú pokračovať v bojoch proti ISIS, pričom sa spoliehajú, že mestu prídu na pomoc Rusi a sýrske jednotky

Ruský portál Tsargrad uviedol, že na mesto Deir ez Zor útočí takmer 15 000 teroristov, sily útočníkov sú minimálne 3x väčšie ako sily obrancov. Teroristi získali viacero strategicky dôležitých bodov, tvrdé boje pokračujú v oblastiach Rashidia, Hveika, As-Sinaa. Strategický význam má miestny cintorín, ktorý teroristi získali a momentálne sa teroristi snažia získať univerzitu al Furat, mestskú nemocnicu a vojenskú bázu Panorama, ktorú však stále ešte držia vládne sily.

V Deir ez Zor  je medzi mŕtvymi teroristami množstvo Tunisanov a Čečencov, ruský vojenský expert Boris Rožinnyj (Colonel Cassad) pre tsargrad v utorok neskoro večer uviedol, že teroristi neustále získavajú nové posily z Mosulu a východu Sýrie. Kurdi, ktorých kontrolujú USA nebudú do bojov zasahovať a ponechajú ISIS, aby na Deir ez Zor naďalej útočil.

Odbremeniť obrancov Deir ez Zor možno zvýšením leteckých útokov na teroristov a nástupom voči ISIS na iných frontoch (Palmýra, Homs…). To by prinútilo ISIS stiahnuť časť svojích síl od Deir ez Zor a presunúť ich na ohrozené miesta. Podľa Rožina treba Deir ez Zor udržať za každú cenu, Sýria by stratila približne 100 000 obyvateľov, teroristi z ISIS by povraždili zajatých a ranených obrancov, utrpela by aj morálka sýrskych jednotiek. Pád Deir ez Zor by znamenal oslabenie Asadových pozícii aj vo vzťahu k protureckej opozícii a “umiernenej opozícii”, ktorá sa chystá na rokovania v Astane.

Boris Rožin publikoval na svojom blogu fotografiju sýrskeho vojaka, ktorý drží v rukách lístok “Víťazstvo alebo smrť. Modlite sa za nás”.

Boje sýrskej armády v Deir ez Zor: