Moskva 20. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR- František Iván)
 

V poslednej dobe sa v mediách objavili desivé správy o náraste populácie nebezpečného druhu sršňa – ázijského sršňa, inak osy čínskej. Sputnik sa spýtal známeho ruského zootechnika včelára, doktora poľnohospodárskych vied, profesora Ivana Nikolakeviča Madebejkina, nakoľko sršeň ohrozuje ľudí a ako sa dá pred bodnutím tohto hmyzu chrániť

Sršne v kmeni jaseňa

Čím sa ázijský sršeň líši od obyčajného? Nakoľko je nebezpečný?

Podľa veľkosti sú skoro rovnaké, európsky a ázijský sršeň sa líši podľa obsahu jedu. Na juhu, odkiaľ pochádza ázijský sršeň, je viac škodcov, preto je v ich jedovatej žľaze viac jedu. Sršeň má v porovnaní s včelou značne viac jedu, povedal by som, že až trikrát viac, dĺžka žihadla sršňa je skoro centimeter. Obyčajný sršeň je nebezpečný v tom prípade, keď má človek alergiu na včelí jed, a vtedy môžu byť smrteľnými jedno-dve bodnutia.
 
Na koho obyčajne sršne útočia? Môže zaútočiť na človeka?
Keď ich hniezdo rozbijete a zámerne ich vyrušíte, budú vás sledovať 100 metrov a viac, kým vás neštípnu. Ale keď necítia hrozbu, nebudú vás sledovať a útočiť. Máte sa im vyhýbať. Ale keď ich nerušíte, nezaútočia na vás.
 
Koho sršne ohrozujú najviac, aké hospodárstvo? Je to pravda, že kvôli nim hynú včely?
Áno, hlavná škoda, ktorú spôsobujú sršne, sa týka včiel. Veľmi im škodia v auguste a v septembri, niekedy dokonca aj v októbri. Dá sa to vysvetliť tým, že v tie mesiace už nelieta iný hmyz, ktorý sršne chytajú, napríklad vošky, ktoré v tomto čase už zahynuli. Obyčajne sa sršeň živí voškami a ich výlučkami a medovicou (substancia vylučovaná hmyzom na povrch rastlín – pozn. red.). Keď je veľa medovice, hniezdo sršňov je veľké. Za škodcu môžeme pokladať sršňa len v tom prípade, keď v septembri útočí na včely. Ale v inú dobu si sršne včely nevšímajú, na jar a v lete (do polovice augusta) ich nepotrebujú, pretože chránia záhradu a chytajú vošky.
 
V Európe populáciu ázijského sršňa sledujú od roku 2004, spozorovali ju vo Francúzsku, Belgicku, Nemecku a Anglicku. Teraz vedci varujú pred tým, že sa populácia blíži k českej hranici. Ako rýchlo sa sršne môžu rozmnožovať, za akých podmienok?
Všetko je závislé od klimatických podmienok a krmiva. Čím viac je medovice a vošiek, tým rýchlejšie bude rásť populácie sršňov. Keď je dosť krmiva, rozmnožujú sa veľmi intenzívne.
 
Akými spôsobmi je možné vyhubiť sršne?
Je to úžitkový hmyz. Môžete rozbiť ich hniezda, aby sa tam nesnažili zabývať a znovu vybudovať hniezdo. Musíte určite používať špeciálnu výbavu, siete, chrániť si ruky. Je lepšie nepoužívať rôzne chemické látky a nič nespaľovať, pretože je to tiež veľmi nebezpečné. Radím preto mechanickým spôsobom rozbíjať hniezda. Okrem toho sa domnievam, že aspoň jedno hniezdo by na záhrade malo byť, pretože sršne chránia záhradu pred škodcami.
 
Ale keď už sršne ohrozujú ľudí a ich hniezdo je príliš veľké, ako proti nim môžeme bojovať?
V takom prípade už musíte použiť chemikálie (dnes je toho dosť), pokropiť nimi hniezdo a hmyz, aby pocítil hrozbu a opustil miesto.
 
Keď nás sršeň uštipol, aké opatrenia by sme v tento okamih mali prijať?
Ak ste neďaleko nemocnice, musíte sa obrátiť na lekára, pichne vám injekciu. V inom prípade musíte miesto bodnutia chladiť studenou vodou, alebo na mieste môžete držať metalický predmet. Treba tiež vypiť trocha vodky, to určite pomáha.
 

Príspevok Strašné sršne dobývajú Európu. Ako sa pred nimi chrániť? zobrazený najskôr Hlavné správy.