Bratislava 16. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jaroslav Novák)

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok (17. 10.) protest pred domom Jaroslava Haščáka z kauzy Gorila. Predsedovia strán Michal Truban, Miroslav Beblavý a Alojz Hlina to vyhlásili v stredu na tlačovom brífingu pred parlamentom

Na snímke zľava predseda strany Spolu – občianska demokracia (OD) Miroslav Beblavý, predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina

Truban označil nahrávku Gorila za jeden z najdôležitejších dôkazov korupčného paktu v novodobej histórii Slovenska.

“Vlády sa menia, politici prichádzajú a odchádzajú a Haščákov majetok rastie,” komentoval kauzu Beblavý, ktorého materská strana SDKÚ je súčasťou kauzy.

Beblavý si však myslí si, že je potrebné riešiť hlavne príčiny. Avizoval prípravu zákonov, ktoré majú obmedziť moc finančných skupín v zdravotníctve, ale aj v médiách. Predložiť by ich chcel v skrátenom legislatívnom konaní.

Hlina hovorí, že teraz je správna chvíľa, aby si Slováci zobrali krajinu späť a vrátili sa k odkazu novembra ’89. “Urobili sme strašne veľa chýb, ale nerezignujme,” vyzval.

Kauza Gorila

Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie. Penta autenticitu nahrávky spochybňuje.

Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi Haščákom s politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana K. Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Predseda Smeru-SD Robert Fico pred pár dňami v reakcii na kauzu Gorila povedal, že Smer nemá s kauzou nič spoločné. Doplnil, že Gorila je podľa neho „obludnou kauzou druhej Dzurindovej vlády“  z rokov 2002-2006, ktorej súčasťou bol aj Miroslav Beblavý.

Podľa Fica išlo v Gorile o provízie z privatizácie strategických podnikov a kupovanie poslancov “predovšetkým v prospech skupiny Penta. Tí, čo by mali najviac mlčať a chodiť od hanby po kanáloch, robia vyhlásenia, ktorými sa vlastnú kauzu snažia za každú cenu hodiť na Smer,” doplnil predseda Smeru.

“Je tragikomické pozerať sa na gorilie mláďa Beblavého, ktorý ako štátny tajomník Dzurindovej vlády kryl všetky špinavosti SDKÚ. A keď aj vyšli na povrch, iba s hrdosťou za túto stranu opäť kandidoval.”

Fico tiež skritizoval Sulíka za to, že obviňuje SMER a pritom sám dohadoval s Kočnerom voľbu generálneho prokurátora. Za pokrytecké vyhlásil tiež reakcie exprezidenta Kisku, ktorého hlavný expert na zdravotníctvo má byť zároveň manažérom Penty. Záverom pripomenul, že väčšinu médií na Slovensku vlastní Penta a práve preto voči týmto politikom majú byť zhovievavé (viac v článku).

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj